Odszkodowanie z OC sprawcy. Zdarzenie drogowe, jakiekolwiek by nie było, poważny wypadek z udziałem poszkodowanych osób trzecich czy tylko stłuczka na parkingu pod supermarketem, oczywiście z różnym ładunkiem emocjonalnym, ale wciąż wiąże się ze stresem.
Znany jest już w naszej pracy fakt, że ubezpieczyciele odszkodowania zaniżają.
Jednak jednym z problemów, z którym borykają się ubezpieczyciele w swojej pracy, to błędnie lub nie w pełni wypełnione zgłoszenia szkody.
Po raz pierwszy bierzesz udział w zdarzeniu drogowym?
Jeśli po raz pierwszy bierzesz udział w zdarzeniu drogowym czy to w kolizji czy wypadku, to może okazać się, że przydadzą ci się podstawy.
Pisaliśmy już wcześniej na tematy związane z OC i odszkodowaniem z nim związanym.
Jak sprawdzić czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, lub co robić w wypadku kiedy sprawca nie ma opłaconego ubezpieczenia OC.
W tym może przydać ci się także strona UFG, na której to możesz sprawdzić czy pojazd ma ważne OC.
Czy jako sprawca wypadku możesz otrzymać odszkodowanie z OC ?
Jak właściwie zgłosić szkodę z OC ?
A co w wypadku, gdy szkoda spowodowana została w skutek wypadku z jeleniem, dzikiem czy innym dzikim zwierzakiem.
Natomiast tutaj znajdziesz informacje na temat tego jak postępować w przypadku, gdy w zdarzeniu poszkodowany został pasażer.
Jeszcze więcej informacji na temat ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej znajdziesz serfując nasz blog.
Likwidacja szkody. Bezpośrednia? Całkowita?….
Po pierwsze, szkoda zgłaszana jest przez poszkodowanego.
Zgłasza ją, zazwyczaj, do ubezpieczyciela sprawcy.
Od jakiegoś już czasu, może ją zgłosić także do swojego ubezpieczyciela, który wykonać może tak zwaną Bezpośrednią Likwidację Szkody. Ma to swoje plusy i minusy. Aby dokonać świadomego wyboru między metodami likwidacji szkody, warto o tym poczytać.
Warto także zrozumieć czym jest tak zwana szkoda całkowita i jakie problemy się z nią wiążą.
Ubezpieczyciel zaproponował ci ugodę przez telefon ? Warto sprawdzić jak może to przebiegać i na co zwracać uwagę.
Tymczasem wracając do…..
najczęstszych błędów popełnianych podczas zgłoszenia szkody z OC.
- Po pierwsze, eksperci przestrzegają przed zwlekanie ze zgłoszeniem szkody. Przypominają, że pomimo tego, że na zgłoszenie szkody mamy 3 lata, to im dłużej zwlekamy tym trudniej będzie oszacować jej rozmiar. Ustalenie szczegółów o zdarzeniu może okazać się bardzo trudne. Uszkodzenie pojazdu może ulec pogorszeniu, lub na przykład odnalezienie świadków zdarzenia może okazać się niemożliwe, a także ich pamięć o zdarzeniu może nie być najświeższa. Takie utrudnienia mogą spowodować obniżenie odszkodowania.
- Po drugie, osoby biorące udział w zdarzeniu, nie podają wszystkich potrzebnych informacji na temat szkody. Opisując zdarzenie, zapominają o szczegółach. Znaczenie mają takie szczegóły jak: miejsce i przyczyny zdarzenia. Kto był sprawcą. Dane obu uczestników oraz numery kontaktowe. Następnie numery pojazdów, ich numery rejestracyjne, marki, kraj rejestracji. Kolejno gromadzimy informacje o polisach uczestników, ich numery. Powinna zostać także spisana deklaracja na temat zdarzenia, w której znajdą się szczegóły na temat charakteru i rozmiaru zniszczeń. Eksperci ubezpieczeniowi doradzają by wozić ze sobą wzór tzw. wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. W ten sposób nie pominiemy żadnego szczegółu.
- Po trzecie, zgłaszający nie są w stanie odnaleźć zdjęć zdarzenia oraz samej wyrządzonej w pojeździe szkody. Brak dokumentacji zdjęciowej utrudni lub wydłuży pracę ubezpieczycieli. Jeżeli zdjęcia zniszczeń odpowiadają opisowi szkody, ubezpieczyciel może nawet zrezygnować z wizyty rzeczoznawcy u poszkodowanego.
- Ostatnim nagminnie pojawiającym się błędem jest pomylenie polisy OC z AC. Sprawcy wypadków, starając się uzyskać środki na naprawę pojazdu mylą ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej z Ubezpieczeniem Autocasco. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które wykupywane jest przez każdego posiadacza pojazdu na wypadek gdy spowoduje on wypadek i będzie musiał pokryć jego koszty – OC daje pewność poszkodowanym na uzyskanie odszkodowania od sprawcy. Natomiast ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem na które da sprawcy wypadku możliwość uzyskania środków na likwidację szkody. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Pomoc F24.pl
Proponujemy Państwu BEZPŁATNĄ analizę odszkodowania.
Jak to wygląda?
- przesyłasz nam kalkulacje szkody (kosztorys ubezpieczyciela) – jeśli jej nie posiadasz to pomożemy Ci ją uzyskać jeszcze tego samego dnia, wystarczy jeden telefon
- przedstawiamy kwotową propozycję dopłaty do szkody; jeśli nasza propozycja cię zadowoli…
- kompletujemy pozostałe dokumenty i sporządzamy umowę cesji wierzytelności
- pieniądze wypłacamy w przeciągu dwóch dni od potwierdzenia istnienia szkody przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe
Skontaktuj się z nami już dziś:
68 452 22 16
biuro@f24.pllub wypełnij formularz zgłoszeniowy .