fbpx
Kolizja czy wypadek ???
20 kwietnia 2021
OWU czyli Ogólne Warunki Umowy
5 maja 2021
Pokaż wszystkie

Bezpośrednia Likwidacja Szkody ( BLS ) czym jest i kiedy możemy z niej skorzystać.

Bezpośrednia likwidacja szkody to system, który działa od lat w krajach Europy. We Francji istnieje już od 1968 roku, a kraje jak Hiszpania, Belgia czy Włochy dołączyły do niego troszkę później. Ale czym jest BLS? 

Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkody?

Wprowadzony w kwietniu 2015 roku przez Polską Izbę Ubezpieczeń, BLS to system który pozwala likwidować szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy bezpośrednio u naszego ubezpieczyciela. 

Tak więc, przy skorzystaniu z opcji BLS nie będziemy musieli kontaktować się z nieznaną nam firmą ubezpieczeniową sprawcy kolizji lecz skierujemy wniosek o pokrycie szkód do naszego Zakładu Ubezpieczeń.

Pełni on rolę pośrednika w sprawie. Przekazuje dokumentację do ubezpieczyciela sprawcy, kontroluje czas rozpatrywania wniosku, a ostatecznie wypłaca nam – klientowi – przyznane przez ubezpieczyciela sprawcy odszkodowanie.

To oznacza, że nie musimy samodzielnie czuwać nad procesem likwidacji szkody – nasz TU przejmuje odpowiedzialność za nas i rozliczy się z właściwym zakładem ubezpieczeń bez Naszego udziału. 

Ta mała zmiana spowodowała, że wypłata odszkodowań jest znacznie szybsza a i obsługa klienta stała się konkurencyjnym faktorem przy wyborze firmy. Poskutkowało to polepszeniem jakości serwisu! Teraz klienci zwracają uwagę nie tylko na korzystne stawki ubezpieczenia OC, ale także na jakość obsługi klienta. 

Kiedy można skorzystać z usługi BLS ? 

By móc skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkody musi ona spełniać 4 warunki :

  1. Szkoda ma charakter rzeczowy, nie jest ona szkodą osobową.
  2. Do kolizji doszło na terenie kraju
  3. W kolizji brały udział tylko dwa pojazdy 
  4. Szkoda nie przekracza wartości 30 tyś. zł. 

Także, oba zakłady ubezpieczeniowe, których klienci biorą udział w kolizji, muszą przynależeć do programu.  

Tutaj od razu chcemy zaznaczyć, że zanim zrezygnujesz z użycia systemu BLS, ponieważ firma sprawcy kolizji nie jest członkiem programu, dowiedz się czy Twoje Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie dysponuje własnym systemem uproszczonej likwidacji.

Na dzień dzisiejszy wiele firm, które już przystąpiły do programu BLS, także utworzyły oferty pomocy w ramach uproszczonego systemu. 

Kto oferuje usługę BLS na Polskim rynku ?

Udział w systemie jest nieobowiązkowy, ale już należą do niego wszystkie większe firmy ubezpieczeniowe a nowych członków wciąż przybywa. 

Wspomnieć warto, że firmy które nie przystąpiły do programu zaczynają wprowadzać swoją własną formę uproszczonego systemu – warto więc przy przeglądaniu ofert różnych firm zapytać! 

Gdy suma z odszkodowanie BLS była zaniżona ?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody to system oparty na umowie pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. To znaczy, że firmy rozliczają zgłoszone szkody między sobą.  

Warto wiedzieć, że umowa ta nie wpływa na sytuację prawną. Odpowiedzialność za kolizję wciąż spoczywa na Towarzystwie Ubezpieczeniowym sprawcy.

W sytuacji, w której jesteśmy niezadowoleni z wysokości odszkodowania, wciąż możemy pozwać firmę sprawcy wypadku. W programie BLS Twoje Towarzystwo Ubezpieczeniowe jest tylko pośrednikiem w usłudze i nie przejmuje odpowiedzialności za szkodę.

Jeśli nie jesteś pewny czy Twoje ubezpieczenie zostało zaniżone skontaktuj się z nami a my wykonamy dla Ciebie darmową analizę.  

Pozdrawiamy,

F24!