fbpx
kara za brak ubezpieczenia OC
Kara za brak OC i AC – następstwa nieopłacania ubezpieczenia komunikacyjnego.
22 marca 2021
Pieszy potrącony w wypadku – bez obaw ! odszkodowanie z OC sprawcy jest właśnie po to !
22 marca 2021
Pokaż wszystkie

Jak sprawdzić czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC?

Jak sprawdzic czy auto ma wazne OC ?

Jak możemy się domyślać, w XXI wieku istnieje już szybki i co ważniejsze, prosty sposób sprawdzenia czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. Okazuje się że nie musimy nawet wychodzić z domu, co w tych skomplikowanych czasach pandemii jest dużym plusem.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powiadamia nas, że aby ubezpieczenie OC sprawdzić potrzebujemy tylko dostęp do internetu i numer rejestracyjny pojazdu. To tyle ! Możemy wykonać takie sprawdzenie także np. dla osób starszych w rodzinie lub sąsiadów, którzy dostępu do internetu nie posiadają. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC i AC

Do wyboru mamy dwie możliwości: 

  1. Na stronie internetowej UFG znajdziemy bazę danych OC i AC. Przy pomocy tylko numeru rejestracyjnego samochodu możemy sprawdzić stan polisy pojazdu. Nawigacja prowadzi od strony głównej portalu do formularza umożliwiającego wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, którego ubezpieczenie chcemy sprawdzić. 
  1. Dla użytkowników smartfonów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował aplikację „UFG Na wypadek”. Jest ona przydatna nie tylko podczas wypadku lub kiedy chcemy sprawdzić ubezpieczenie OC. Pozwoli nam ona na gromadzenie wszelkich informacji związanych z pojazdem, a także dokumentów, które na prowadzenie pojazdu nam pozwalają. Posiada ona także poradnik, który wyjaśnia nam jak zachować się w wypadku kolizji. Podobnie jak w przypadku strony UFG do sprawdzenia ważności OC wystarczy wyłącznie numer rejestracyjny pojazdu. Aplikacja dostępna jest zarówno dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android i iOS. Pobranie i późniejsze korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.

Co robić w wypadku gdy nie masz OC ?

W wypadku kiedy odkryjemy, że nasz samochód nie posiada ważnej polisy OC, radzimy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem, aby uniknąć przykrych konsekwencji. 

To samo radzimy w wypadku gdy jesteś w trudnej sytuacji finansowej i unikasz płacenia polisy. Informując Towarzystwo Ubezpieczeniowe czy UFG otwierasz sobie możliwość na rozłożenie składki polisy na dogodniejsze raty. W skrajnie trudnych wypadkach życiowych UFG może także umorzyć karę za nie posiadanie OC.

Więcej z tematu OC możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule : “Brak ubezpieczenia OC – jakie mogą nas czekać sankcje ?”, a także tutaj : ”Jak postępować w sytuacji, kiedy sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia OC?” .