fbpx
Słownik
ZASADA WINY – znaczenie terminu w kontekście odszkodowań komunikacyjnych
29 marca 2021
Błąd lekarski czy zdarzenie medyczne – aby otrzymać odszkodowanie warto znać różnicę
15 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czym jest i co należy do jego obowiązków

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czym jest i za co odpowieada?

UFG ( Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ) został powołany do życia w roku 1990 po to by pomagać poszkodowanych w wypadkach z udziałem nieubezpieczonych kierowców. Brałeś udział w wypadku, w którym sprawca uciekł lub nie miał polisy OC. Albo zdarzyło się, że firma ubezpieczeniowa ogłosiła upadłość? Sytuacje te są niestety, powszechne i zdarzyć się mogą każdemu. Poniżej wyjaśniamy jaką rolę spełnia fundusz i w jakim wypadku możemy zgłosić się do niego o pomoc?

Czym jest UFG ?

Jest organem składającym się z krajowych i zagranicznych zakładów ubezpieczeniowych, które działają na terenie naszego kraju i udzielają pomocy w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników. 

Reguluje go ustawa o: ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Pełna lista członków funduszu jest dostępna na stronie UFG. 

Co należy do obowiązków UFG

Do obowiązków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego należą: 

1) Uiszczanie roszczeń osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych przez nieubezpieczonych lub nieustalonych sprawców. 

Zgodnie z art. 98. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG wypłaca świadczenia za szkody : na osobie, w mieniu, na osobie i w mieniu.

2) Kontrola spełnienia obowiązku ubezpieczenia i karanie nieubezpieczonych, którzy tego obowiązku nie wypełnili. 

UFG używa programu o nazwie “Wirtualny Policjant”. W automatyczny sposób sprawdza on bazy danych w poszukiwaniu luk w historii ubezpieczeń OC. 

Jak wynika z raportów funduszu, w rezultacie, dzięki wewnętrznym wirtualnym metodą w ostatnich kilku latach wykrywalność wzrosła o 50%.

Znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej ? Skontaktuj się z UFG i wystąp o: 

umorzenie częściowe lub całkowite kary, 

rozłożenie kary na nieoprocentowane raty, 

odroczenie terminu płatności.

Wzór wniosku znajdziesz na tej stronie UFG. 

3) Zaspokajanie roszczeń w związku z ogłoszeniem upadłości ubezpieczyciela. 

UFG przejmuje obowiązki TU w zakresie likwidacji szkód w razie ogłoszenia jego upadłości 90-cio dniowa ochroną obejmuje tych, którzy w bankrutującej firmie wykupili polisę. 

Po upływie wyznaczonego czasu, kierowcy zobowiązani są do podpisania kolejnej umowy z inna, przez siebie wybraną, firmą ubezpieczeniową.

Dodatkowe działania UFG

1) Regres ubezpieczeniowy.

UFG będzie wymagał od nas zwrotu szkody, którą wypłacił poszkodowanym w naszym imieniu.

Musimy pamiętać, że regres kosztów wypadku i innych świadczeń dla poszkodowanych będzie powiększony o koszty jakie UFG poniosło podczas likwidowania szkody. 

Na odpowiedź od wezwania mamy 30 dni. Brak odpowiedzi w wyznaczonym terminie będzie oznaczał dla nas dodatkowe konsekwencje. Wszystkie koszty sprawy plus odsetki za zwłokę bedą doliczone do naszego regresu.

“W przypadku wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, majątkowej bądź życiowej dłużnika, Fundusz ma prawo do odstąpienia od dochodzenia należności w całości lub w części albo do zastosowania ulgi w spłacie.” 

Przejdz do strony UFG, Tutaj, by natychmiast zacząć rozwiązywać swój problem!   

2) Prowadzenie bazy polis ubezpieczeń komunikacyjnych.

Cytując za UFG:

“Od roku 2004 baza danych Ośrodka Informacji UFG gromadzi dane dotyczące ubezpieczeń OC. W roku 2006 poszerzyła zakres gromadzonych informacji o ubezpieczenia AC. OI każdego dnia aktualizuje swoją bazę danych, rejestrując około 26 milionów odnowionych i nowo sprzedanych polis rocznie oraz ponad 1,5 miliona zdarzeń drogowych. Z końcem 2018 roku, baza danych OI zawierała szczegóły dotyczące blisko 402 milionów polis komunikacyjnych.”

Dzięki OI UFG możesz łatwo i szybko dowiedzieć się czy auto, z którym miałeś wypadek ma ważną polisę OC. Możesz w łatwy i szybki sposób pomóc osobom starszym w rodzinie czy w sąsiedztwie sprawdzić ważność ich polisy OC. Potrzebny ci tylko dostęp do internetu i numer rejestracyjny pojazdu. Wejdź tutaj by sprawdzić OC pojazdu.

3) Przechowywanie historii szkód komunikacyjnych.

Dzięki tej bazie banych możesz sprawdzić przebieg własnego ubezpieczenia OC i AC.

Potrzebujesz zaświadczenie o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia? Po zarejestrowaniu sie na portalu UFG będziesz mógł uzyskać informację o przebiegu ubezpieczenia OC lub AC.

Dowiedz się o szczegółach tutaj.

4) Kierowanie Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

Jest on zabezpieczeniem dla turystów, których biuro podróży okazałoby się niewypłacalne. Lub w tym jakże uciążliwym czasie pandemii Covid.  Przejdź do portalu TFG by uzyskać informacje o odszkodowaniach w wypadku odwołanych podróży.

Czy UFG ustala wysokość odszkodowań lub składek ubezpieczeniowych? 

Otóż, nie. To Towarzystwo Ubezpieczeniowe oszacowuje i zgłasza szkodę do UFG w naszym imieniu. To samo dotyczy składek za ubezpieczenie. Ustalane są one przez TU.

Sprawca wypadku nie miał ubezpieczenia OC? Chcesz przeczytać o tym jak zachować się w takiej sytuacji, przejdź do naszego artykułu w którym opisujemy co robić .

Skąd UFG bierze środki na pokrycie szkód?

Warto wiedzieć, że UFG utrzymuje się z: 

  • Kary za brak OC komunikacyjnego, rolników i budynków rolnych,
  • Regres ubezpieczeniowy
  • Składek opłacanych przez zakłady ubezpieczeń które sprzedają ubezpieczenia obowiązkowe

I tutaj haczyk ! Pamiętajmy! Za nieopłacane ubezpieczenia OC płacą wszyscy ci, którzy je wykupują! W celu pokrycia kosztów nieubezpieczonych właścicieli aut, firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane do odprowadzania części składki ubezpieczenie do UFG. Ilość osób nie płacących i ilość osób poszkodowanych zgłaszających się po odszkodowanie ciągle rośnie, w rezultacie powoduje to wzrost stawek polis OC. 

Według danych Funduszu, właściciele ubezpieczonych pojazdów płacą rocznie ponad 74 mln zł za wypadki i kolizje spowodowane przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych kierowców.
W tym wypadku solidarność opłacałoby się nam wszystkim! 

Wypadek z samochodem z zagranicy – UFG wypłaci odszkodowanie.

Brałeś udział w wypadku z samochodem zarejestrowanym w Unii Europejskiej, Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii i okazało się, że samochód nie mial ważnego ubezpieczenia OC? W tym wypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za wypłacenie ci odszkodowania.

Najważniejsze narzędzia UFG

Możesz znaleźć je wszystkie na stronie funduszu, a są nimi :

  1. Likwidacja szkody – link do strony znajdziesz tutaj
  2. Sprawdź OC sprawcy wypadku. Wejdź tutaj
  3. Sprawdź historie swojej polisy OC i AC. Złóż wniosek tutaj
  4. Chcesz otrzymać zaświadczenie o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia. Złóż wniosek tutaj 
  5. „Na Wypadek„. Aplikacja udostępniona jest na stronie funduszu. Jest narzędziem stworzonym by pomóc uczestnikom kolizji, szybko i łatwo, zebrać informacje o zdarzeniu. Tutaj znajdziesz link do aplikacji „Na Wypadek„.
  6. Jak postępować w wypadku otrzymania regresu? Szczegółowy opis znajdziesz tutaj.