fbpx
Rozwiewamy wątpliwości na temat Sankcji Kredytu Darmowego 
13 lutego 2024
Postępowanie egzekucyjne a Sankcja Kredytu Darmowego
23 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Odszkodowanie AC, zimowe warunki drogowe i ich konsekwencje

W niektórych obszarach Polski wciąż panuje zimowa pogoda, co niestety przekłada się na zwiększoną liczbę zdarzeń drogowych. Poślizgi, wyjazdy z drogi, kolizje z barierkami czy innymi pojazdami, a także problemy z widocznością to najczęstsze zimowe zdarzenia odnotowywane przez ubezpieczycieli. Tymczasem okres, w który powoli wchodzimy, okres roztopów, dodatkowo zwiększa ryzyko zalania pojazdu, a to niesie za sobą ubezpieczeniowe konsekwencje.

Wyłączenia odpowiedzialności w polisach AC

Każdy ubezpieczyciel sam decyduje o warunkach, w których może odmówić wypłaty świadczenia z autocasco (AC). Konsument w swojej umowie AC może znaleźć  tzw. wyłączenia odpowiedzialności, które szczegółowo opisane są w Ogólnych Warunkach Umowy. 

Zakres wyłączeń w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych może mieć inne zasady i założenia,  jednak pewne sytuacje, jak:

  • szkody spowodowane przez nietrzeźwego kierowcę 
  • czy osobę bez uprawnień

są powszechnie wykluczane.

Kolejnym, z wyłączeń o których mało który kierowca pamięta, jest :

  • zalanie silnika na skutek podtopienia auta. Jak to się dzieje? Otóż wyobraźmy sobie, że auto zostało w połowie zatopione na skutek powodzi. W takim wypadku, wielu użytkowników pojazdów nie wie, że nie powinni oni pod żadnym pozorem odpalać silnika auta. A to dlatego, że jeśli dojdzie do zassania wody przez silnik, ubezpieczyciel odmówi odszkodowania. 

Niewłaściwe przygotowanie pojazdu do jazdy może mieć poważne konsekwencje finansowe

Przygotowanie samochodu do jazdy zimą, w tym odśnieżanie i usuwanie lodu, może być czasochłonne, ale jego zaniedbanie może drogo kosztować, nie tylko z powodu ryzyka mandatu. Zgodnie z art. 827 par. 1 kodeksu cywilnego, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania jeśli do wypadku doszło poprzez złą widoczność, z zaniedbania odśnieżania. Taką szkodę uznać może on za szkodę spowodowaną “umyślnie lub przez rażące niedbalstwo” (chyba że umowa lub warunki stanowią inaczej). I tak oto możemy stracić prawo do odszkodowania z ubezpieczenia AC. 

Rola łańcuchów śniegowych i ich wpływ na odszkodowanie

Od czasu do czasu, pojawiają się wiadomości o tym, że łańcuchy na koła w zimie staną się obowiązkowe. Jak dotąd jeszcze tak się nie stało, lecz stosowanie łańcuchów śniegowych, zalecanych w niektórych warunkach drogowych, może stać się obowiązkowe w pewnych momentach roku, a ich brak uznać za rażące niedbalstwo, co skutkuje, jak już Państwo pewnie się domyślają, odmową wypłaty odszkodowania z AC. 

Odszkodowanie w przypadku zderzeń z ograniczoną widocznością

To czy ubezpieczyciel uzna, że stan auta biorącego udział w wypadku był rażącym niedbalstwem zależy tylko od ubezpieczyciela. Z naszego doświadczenia, niestety wynika, że w większości przypadków, zaniżają oni na wszelkie możliwe sposoby odszkodowania. Może zdarzyć się sytuacja, gdy kierowca (z ograniczoną widocznością przez zamarznięte szyby), brał udział w zderzeniu ale z winy innego kierowcy. Kluczowe jest ustalenie, czy brak widoczności miał wpływ na zdarzenie. Odszkodowanie może być pomniejszone o stopień przyczynienia się do wypadku, choć trudno udowodnić bezpośredni wpływ tej okoliczności na zdarzenie.

Pomoc F24.pl

Niestety z naszego doświadczenia wynika, że ponad 90% wypłacanych konsumentom odszkodowań zostaje zaniżonych.

W F24.pl zajmujemy się odzyskiwaniem pieniędzy z należnych naszym klientom odszkodowań. Wygrywamy z największymi firmami polskimi i zagranicznymi.

Jedną z opcji, którą możemy zaproponować naszym klientom, którzy nie są zainteresowani procesem sądowym z ubezpieczycielem  jest tak zwane odkupienie cesji. W ten sposób klient może szybko odblokować pieniądze do niego należące i zostawić walkę z ubezpieczycielem w sądzie, profesjonalistą.

Zgłoś się do nas po BEZPŁATNĄ analizę twojej szkody i sprawdź ile możemy Ci zaproponować.

Zadzwoń lub napisz:

68 452 22 16

biuro@f24.pl