fbpx
Odszkodowanie AC, zimowe warunki drogowe i ich konsekwencje
20 lutego 2024
Koniec z roszczeniami o waloryzację kapitału przez banki
27 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Postępowanie egzekucyjne a Sankcja Kredytu Darmowego

Prowadzone jest przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne z kredytu? Radzimy czytaj dalej. 

Kilka dni temu rozwiewaliśmy wątpliwości na temat czym jest Sankcja Kredytu Darmowego. W wielkim skrócie i potocznie można by powiedzieć, że SKD to coś w rodzaju finansowego bezpiecznika dla osób, które zauważą błędy w swoich umowach kredytowych lub pożyczkowych

Błędy niestety nie, bo już wiemy czym są UMYŚLNIE wprowadzone przez kredytodawców kaluzle niedozwolone w umowach o kredyt.  

Tymczasem, w temacie pojawił się nowy wątek o którym chcemy Państwa poinformować. 

Skorzystanie z Sankcji Kredytu Darmowego podczas trwania  Postępowania egzekucyjnego

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Pożyczkobiorca z nieznanego nam powodu nie reguluje rat kredytowych swojego kredytu. To skutkuje tym, że bank zgodnie z prawem wypowiada umowę konsumentowi. Następnie uzyskuje on korzystny dla siebie wyroku sądowy i podejmuje działania egzekucyjne….

Nawet w takim wypadku, gdy pozew został złożony do sądu przez bank, a nie kredytobiorcę, sąd może zobowiązać bank do zastosowania sankcji kredytu darmowego.  

W wypadku, gdy konsument po opłaceniu kwoty kapitału, odmawia poniesienia kosztów kredytu, to bank musi się liczyć z tym, że może przegrać proces przeciwko kredytobiorcy. 

Takim przykładem jest sprawa sądowa z Sądu Rejonowego w Wałczu (sygn. akt I C 111/22). 

Sędzia uznał, że warunki umowy kredytowej były niejasne. Usprawiedliwiał on decyzję kredytobiorcy do skorzystania z Sankcji KD tym, że umowa stworzona przez bank, nie określała jasno tego, jakie są realne koszty kredytu.

Drugą taką sprawą była sprawa w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie z 13 października 2023 r., (sygn. akt I C 2151/22). Tutaj sąd także przychylił się do rozwiązania sprawy na rzecz pozwanego kredytobiorcy. Konsument zaciągnął kredyt obarczony wadami, a po jakimś czasie przestał go spłacać. Jednocześnie – nie był na tyle świadom swoich praw, by podnosić podobne „zarzuty” w ramach pierwotnego procesu przeciwko bankowi. Taki konsument ma szansę na skorzystanie z SKD na etapie postępowania egzekucyjnego.

To pokazuje jasno, że nie musisz spłacać aktywnie kredytu, aby móc skorzystać z Sankcji Kredytu Darmowego. Ważne jest to czy twoja umowa o kredyt zawiera klauzule niedozwolone. 

Pomoc F24.pl w uzyskaniu Sankcji Kredytu Darmowego

F24.pl –  Pomagamy Wam zrozumieć prawa, które Wam przysługują, a także to jak efektywnie z nich korzystać.  Porady prawne dla poszkodowanych kredytobiorców to nasza specjalność.

Na początek, proponujemy każdemu z Państwa BEZPŁATNĄ analizę umowy kredytowej, w celu szybkiego zrozumienia co możemy dla Was zrobić. Dopiero po zapoznaniu się z opcjami jakie w Waszym przypadku są możliwe, zdecydujecie czy chcecie wejść z nami we współpracę.

Wystarczy, że do Nas zadzwonisz : 68 452 22 16

lub napiszesz na adres: biuro@f24.pl