fbpx
Postępowanie egzekucyjne a Sankcja Kredytu Darmowego
23 lutego 2024
Na wakacje kredytowe będzie trzeba poczekać. Może nawet i do wakacji.
29 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Koniec z roszczeniami o waloryzację kapitału przez banki

Waloryzacja której domagały się banki, pozywając frankowiczów którym udało się unieważnić umowę o kredyt we frankache, nie wchodzi w grę. Koniec z roszczeniami banków o waloryzację pożyczonego kapitału wobec frankowiczów.  TSUE uważa, że banki same są winne sytuacji w której się znalazły, a jakiekolwiek ich roszczenia sprzeczne byłyby z celem ochrony konsumentów, jaką zapewnia Unijna dyrektywa 93/13. Frankowicze po raz kolejny mają powód do świętowania.

Jak brzmiało pytanie prejudycjalne sądu ? 

Sąd w Warszawie za sprawą sędziego Michała Maja, skierował takie pytanie prejudycjalne do TSUE: 

  • “Czy w kontekście uznania umowy kredytu hipotecznego za nieważną w całości ze względu na to, że nie może ona dalej obowiązywać po usunięciu z niej nieuczciwych warunków, art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13 oraz zasady skuteczności, równoważności i proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą bank poza zwrotem kapitału wypłaconego z tytułu wykonania tej umowy oraz poza zapłatą ustawowych odsetek za opóźnienie od dnia wezwania do zapłaty ma prawo żądać od konsumenta także rekompensaty polegającej na sądowej waloryzacji świadczenia wypłaconego kapitału w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po wypłaceniu kapitału kredytu [konsumentowi]?”

Analiza postanowienia TSUE w sprawie C-488/23 

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł:

“Artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że: 

  • w kontekście uznania za nieważną w całości umowy kredytu hipotecznego zawartej z konsumentem przez instytucję kredytową, a to ze względu na to, że umowa ta zawierała nieuczciwe warunki, bez których nie mogła dalej obowiązywać, przepisy te stoją na przeszkodzie wykładni sądowej prawa państwa członkowskiego, zgodnie z którą instytucja ta ma prawo żądać od tego konsumenta, poza zwrotem kwot kapitału wypłaconego z tytułu wykonania tej umowy oraz ustawowych odsetek za opóźnienie od dnia wezwania do zapłaty, rekompensaty polegającej na sądowej waloryzacji świadczenia wypłaconego kapitału w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej danego pieniądza po wypłaceniu tego kapitału rzeczonemu konsumentowi.”

Analiza wypowiedzi TSUE w sprawie C-488/23 daje nam do zrozumienia, że:

  • TSUE jasno przedstawia swoje stanowisko na temat tego, że banki nie mogą domagać się od kredytobiorców dodatkowych rekompensat za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy. Jak uważa, Banki same zapracowały sobie na taką sytuację wplatając w umowy klauzule niedozwolone.  
  • Trybunał podkreśla także, że brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych dla banków do dochodzenia roszczeń z tytułu nieuczciwych klauzul abuzywnych.
  • Mówi wyraźnie, że byłoby to sprzeczne z celem ochrony konsumentów, jaką ma dyrektywa 93/13.
  • TSUE  jednoznacznie podkreślił konieczność zmiany praktyk bankowych wobec kredytobiorców.

Frankowicze łapią wiatr w żagle już od jakiegoś czasu

Coraz jaśniejsze jest stanowisko sądów w sprawach dotyczących kredytów waloryzowanych. To już 4 takie orzeczenie TSUE w sprawie waloryzacji unieważnionych kredytów .

Pozostałe 3 to sprawy : C-520/21 , C-140/22 i C-756/22.

Tymczasem My, F24.pl byliśmy na frankowym froncie już od samego początku tej sagi.  

Pomogliśmy wielu osobom wygrać proces o unieważnienie umowy kredytu walutowanego lub o jego odfrankowienie.

Jedno jest pewne. Wchodząc we współpracę z profesjonalną kancelarią, oszczędzasz przede wszystkim swój czas i zwiększasz szanse na wygraną. Nie wspominając o tym, że w sytuacjach stresu nie pozostajesz sam. Zdajesz się na ekspertów, którzy mają z tego typu sprawami do czynienia na co dzień.  

Odfrankowienie kredytu czy jego całkowite unieważnienie to proces skomplikowany. Tymczasem banki dysponują wyśmienitymi prawnikami, którzy otrzymują nie lada wynagrodzenie za podkładanie kłód pod nogi frankowiczów.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się jak odfrankować lub unieważnić umowę o kredyt walitowy, zapraszamy na BEZPŁATNĄ analizę umowy. 

Wykonujemy ją po to, by mogli Państwo podjąć świadomą decyzje o współpracy z nami.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem maila: 

68 452 22 16

biuro@f24.com

Oczywiście, nic nie mówi za siebie tak jak opinie zadowolonych klientów

„Polecam, szczególnie osobą które mają wątpliwości, również miałem. Kontakt od pierwszego dnia bez zarzutu, zostałem poinformowany, że moja sprawa będzie trwała od 30 do 60 dni. 8 dnia było już po wszystkim, sprawa związana z bankiem PKO BP została załatwiona pozytywnie.” – Piotr K. 

“Odzyskali dla mnie dość pokaźną kwotę jak na wysokość kredytu. Gdybym się nie zdecydowała to bym dalej żyła w nieświadomości jak banki nas oszukują “ – Marzena P.

Pomżemy Ci zrozumieć prawa jakie Ci przysługują, oraz pomożemy Ci efektywnie i szybko z nich skorzystać.

Porady prawne dla kredytobiorców to nasza specjalność. Nie zwlekaj!