fbpx
Procesy frankowe a problem kwestii “wzajemności umowy kredytu bankowego” 
2 sierpnia 2023
Korzystasz z opcji zakupów z opóźnioną płatnością? Uważaj! “Kup teraz, zapłać później” może obniżyć punktację w BIK. 
18 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Odfrankowanie czy unieważnienie kredytu ?

Odfrankowanie czy unieważnienie?

Jeszcze wielu konsumentów, uwikłanych w kredyty walutowe, zastanawia się czy pozwanie banku i unieważnienie umowy lub jej “odwalutowanie” jest opłacalne. 

Dobrym pomysłem jest przekalkulowanie i sprawdzenie ile w rzeczywistości możemy od banku odzyskać. Czy i jakie klauzule niedozwolone zawiera. 

Wielu z nas, nie jest jeszcze tak do końca pewna, jaka jest różnica między unieważnieniem umowy a jej przewalutowaniem.

Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm opcją – unieważnienia i odfrankowania umowy o kredyt

To z jakim żądaniem wystąpi kredytobiorca oraz na jaką kwotę kredyt został podjęty, będzie miało wpływ na wysokość roszczenia

Unieważnienie umowy kredytu

W takim razie, na czym polega unieważnienie umowy kredytowej

Otóż, w wypadku gdy sąd uzna, że roszczenie konsumenta o uznanie umowy kredytu walutowego za nieważną, jest słuszne, to w tym momencie rusza cała machina prawna, która musi tę sytuację, powiedzmy potocznie, odkręcić. 

To oznacza, że każda ze stron musi oddać tej drugiej to co od niej otrzymała. Tak jakby umowa nigdy nie miała miejsca. 

Kredytobiorca oddaje kwotę udostępnionego mu kredytu, a kredytodawca, wszelkie wpłacone raty i inne koszty, które kredytobiorca poniósł, wraz z odsetkami. Na przykład, prowizje za udzielenie kredytu, składki opłacone tytułem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, oraz wszelkie innych opłat okołokredytowych. 

Przykład. Wyobraźmy sobie, że wzięliśmy kredyt na 250 000 PLN, a po 10-sięciu latach go spłacania, wraz z wszelkimi opłatami, suma rat wynosi już 300 000 PLN. To oznacza, że bank będzie musiał oddać nam jeszcze 50 000 PLN. 

Tymczasem jeśli sytuacja jest odwrotna i to kredytobiorca spłacając kredyt, wciąż jest na etapie spłaty kapitału jaki otrzymał od banku, to w tym wypadku to on będzie musiał dokonać spłaty reszty kapitału jaki otrzymał od banku. 

Uwolni się on natomiast w całości od umowy kredytowej, a nieruchomość jaką zakupił, będzie wolna od obciążenia hipoteki na rzecz banku.  

Aby zrozumieć w pełni temat rozliczenia z bankiem po unieważnieniu umowy frankowego kredytu hipotecznego, należy skonsultować się z prawnikiem. Ponieważ każdy przypadek stwarza nowe   

Odfrankowienie umowy kredytu

Jeśli zdecydujesz się na odfrankowienie kredytu, czyli na usunięcie z umowy klauzul walutowych, to w tym wypadku sprawa wygląda trochę inaczej. 

Po pierwsze, twoja umowa z bankiem wciąż obowiązuje, ale już na innych zasadach. Przechodzi ona z umowy o kredyt waluty obcej na kredyt złotówowy. 

W tym wypadku kredytobiorca występuje do sądu o zwrot nadpłaty, która zaistniała z powodu tego, że bank wykorzystywał niedozwolone klauzule i kształtował zobowiązanie kredytobiorcy jak mu pasowało. 

Tak więc konsument otrzyma zwrot kwoty jaką nadpłacił od dnia zaciągnięcia kredytu.

Na przykład, jeśli 10 lat temu, zaciągnęliśmy kredyt we frankach gdzie rata wynosiła 750 franków, to na dzień dzisiejszy, zgodnie z obecnym kursem franka, rata wynosi 3 480 PLN. 

Jeśli w dniu wypłaty kredytu, kurs franka wynosił 2.20 PLN to właśnie tak zostanie przeliczona umowa po “odwalutowaniu”. Rata kredytu po przeliczeniu spadnie do 1 650 PLN . 

Znaczna różnica, nie myślcie? 

W tym wypadku różnica w wysokości raty, to nadwyżka jaką bank pobierał bezprawnie, która zostanie zwrócona konsumentowi po odfrankowaniu. W wypadku naszego przykładu to aż  1 830 PLN. Pomnóżmy tę liczbę przez 10 lat i otrzymujemy sumę w wysokości 219 600 PLN. Właśnie tyle bank powinien zwrócić konsumentowi. 

Kredyt tymczasem nie znika, lecz staje się kredytem złotówkowym, opartym na stawce LIBOR

Powyższe wyliczenia są tylko przykładem. Aby dowiedzieć się ile możesz zyskać na przewalutowaniu swojej umowy powinieneś zgłosić się do specjalisty

Pomoc F24.pl

Odfrankowanie czy też unieważnienie kredytu, w F24.pl, oferujemy BEZPŁATNĄ analizę umowy, bez zobowiązań. 

Stworzyliśmy Program Pomocy F24.pl, dostosowany do możliwości każdego konsumenta. Nawet tych w finansowych tarapatach. Pokryjemy koszty twojego procesu, a rozliczysz się z nami dopiero po wygranej. 

Do tego, dostosujemy spłatę do twojej sytuacji finansowej. Płatność w ratach, upusty cenowe czy też dostosowanie naszej stawki do twoich możliwości finansowych. 

Dlaczego tak ?

Po pierwsze wierzymy, że każdy ma Prawa, a nie tylko Ci, którzy mogą sobie na nie pozwolić.

Po drugie, jesteśmy PEWNI WYGRANEJ.

Zadzwoń do Nas  68 452 22 16 lub napisz na:  biuro@f24.pl