fbpx
Odfrankowanie czy unieważnienie kredytu ?
16 sierpnia 2023
Frankowicze zaskoczenie wyrokami dotyczącymi waloryzacji pożyczonego kapitału na zakup mieszkania lub domu w przypadku unieważnienia umowy kredytu.  
28 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Korzystasz z opcji zakupów z opóźnioną płatnością? Uważaj! “Kup teraz, zapłać później” może obniżyć punktację w BIK. 

W internetowych newsach pojawiać się zaczęły informacje o niepożądanych skutkach zakupów z opóźnioną płatnością. Konsumenci donoszą tu i tam, o tym jak według raportu BIK, mają dziesiątki zobowiązań finansowych.

Co to oznacza i dlaczego powinniśmy się tym zainteresować? Już wyjaśniamy. 

Czym jest BIK ?  

Otóż Raport BIK to podsumowanie historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych konsumentów. 

Zawiera on szczegółowe informacje dotyczące zobowiązań kredytowych (informacje zgromadzone na podstawie danych bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz innych zobowiązań finansowych (z bazy danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor).

W raporcie tym znajdziecie państwo historię:

  •  poszczególnych rat kredytów, 
  •  faktur płatniczych takich jak prąd, gaz, woda, czy telefon.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o BIK, rzuć okiem na nasz poprzedni artykuł na ten temat.

Natomiast jeśli już wiesz, że przydałby ci się wgląd do twojego konta w BIK,  sprawdź także ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak raport BIK otrzymać za darmo. 

Nowe przepisy dotyczące “płatności odroczonych”

To właśnie nowe przepisy powodują to całe zamieszanie. 

Nie tylko zmieniły się przepisy prawa krajowego, ale także sam BIK wprowadził obowiązek publikowania informacji o przeprowadzonych transakcjach w ramach usług BNPL (ang. buy now, pay later – pl. kup teraz, zapłać później). 

Zamieszanie spowodowane jest tym jak firmy z branży odroczonych płatności, interpretują nowe przepisy. 

Otóż firmy takie jak Allegro Pay, PayPo czy Smartney przesyłają do BIK informacje o każdej transakcji jakby były to osobne zobowiązania kredytowe. W ten sposób w raporcie pojawiają się dziesiątki nowych zobowiązań, co wprowadza zamieszanie. 

Wiemy już, że duża ilość zobowiązań spłacanych w tym samym czasie, może obniżyć punktację w raporcie BIK. Może to przekreślić szanse konsumenta na uzyskanie na przykład, kredytu hipotecznego. 

Lecz BIK twierdzi, że fakt ten nie powinien wpłynąć na ocenę punktową. Drobne zakupy nie będą uruchamiały także alertów, które mają za zadanie zaalarmować klientów o nowych zobowiązaniach Te pojawią się dopiero, gdy transakcje w ramach BNPL przekroczą kwotę 300 zł.

Dopiero w sytuacji, gdy zobowiązania nie zostaną spłacone w okresie bezodsetkowym zobowiązanie zamieni się w kredyt ratalny, scoring i zdolność kredytowa może się zmienić. 

Wydaje się, że zamieszania dałoby się uniknąć, gdyby operatorzy płatności odroczonych informowali BIK tylko o maksymalnym limicie jaki przyznany mają poszczególni klienci, a nie o każdej osobnej operacji, która ma miejsce. Taką taktykę przyjął na przykład PKO BP, przy ofercie “Płacę później”. 

Firmy z branży płatniczej, bronią swojego stanowiska tłumacząc, że taka taktyka ma swoje zalety. Otóż, transakcje spłacone w okresie bezodsetkowym są usuwane z rejestru otwartych kredytów, więc nie powinny obniżać scoringu.

Czyszczenie BIK

To kolejny z tematów który opisywaliśmy już bardziej szczegółowo na naszym blogu. 

Aby biuro informacji zainterweniowało i “wyczyściło” historie kredytową, instytucja, która informację do systemu podała musi przedstawić odpowiedni wniosek. 

Jednak aby bank, parabank czy SKOK, rozpoczął rozmowy z BIK, to właśnie klient, który kredyt zaciągnął musi takowy wniosek złożyć.  

Niestety z doświadczenia wielu naszych klientów, wniosek o restrukturyzację kredytu czy też usunięcie negatywnych danych z BIK, złożony samodzielnie zazwyczaj kończy się odmową.

Ale i w tej sytuacji nie wszystko jest jeszcze stracone. 

Wystarczy skontaktować się na przykład z F24.pl. Jesteśmy kancelarią, która od 15 lat działa na rynku i skutecznie pomaga klientom usuwać wpisy w BIK i BIG. 

Na rynku jest wiele kancelarii i warto porównywać oferty.

 Ale tylko u nas możesz zapłacić za wyczyszczenie BIKu po uzyskaniu kredytu

Naszym atutem jest to, że wiemy co robimy. 

Byliśmy pierwszą kancelarią w Polsce, zajmującą się czyszczeniem negatywnej historii z baz danych. 

Także, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, możesz samodzielnie postarać się polepszyć swoją punktację w BIK. By dowiedzieć się jak, przejdz do tego artykułu.

Zapraszamy do kontaktu : 68452 22 16 | biuro@f24.pl