fbpx
KONSUMENCKIE POSTĘPOWANIE UKŁADOWE – czym jest i jakie są jej cele?
24 czerwca 2021
Szkoda całkowita z OC – na co zwracać uwagę by na niej nie stracić!
7 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Jak odbudować zdolność kredytową w BIK

Zdolność kredytowa - marzenie niejednej osoby !

Zdolność kredytowa – marzenie niejednej osoby !

Już pisaliśmy o tym “Czym jest raport BIK, a także opisaliśmy jak negatywny scoring BIK wyczyścić“. W jeszcze kolejnym, opisaliśmy jak pozyskać raport BIK bezpłatnie.

W dzisiejszym artykule skupimy się na tym co jeszcze możemy zrobić w wypadku, kiedy nasz scoring w BIK jest, mówiąc krótko,”nie ciekawy“.

Co możemy zrobić by go poprawić. 

Prosimy pamiętać, że zarówno czyszczenie BIK-u jak i odbudowa scoringu wymagają cierpliwości i nie sposób tych procesów przyśpieszyć. 

Po pierwsze, za dużo pytań

Okazuje się, że z BIK-iem jest trochę inaczej, niż z powiedzeniem: “kto pyta, nie błądzi” .

Otóż w BIK jak pytasz za dużo to i zabłądzisz w scoringowym labiryncie. Każde zapytanie kredytowe, które klient wystosuje do banku o kredyt, jest odnotowywane w BIK.

BIK to bestia podejrzliwa i w momencie, kiedy widzi na koncie klienta wiele zapytań o RÓŻNE* rodzaje kredytów, szczególnie jeśli zdarzają się one w niewielkich odstępach czasowych, dowiadujemy się, że BIK obniża mu za to punktacje, z obawy przed tzw. “masowym wyciąganiem pieniędzy” od instytucji finansowych.

Dla osoby, która skuszona ofertami różnych banków, ma w zwyczaju zachodzić i pytać o pożyczkę, może to być cios poniżej “scoringowego pasa” BIK.

Zatem za każdym razem kiedy “sprawdzamy” czy dostaniemy kredyt – bam – zostajemy oflagowani w systemie co powoduje obniżenie scoringu a to natomiast powoduje, że banki odmówią nam zaciągnięcia kredytu. 

Z tego morał taki, że o kredyt lepiej występować już po przemyśleniu celu a nie tak dla sportu! 

* Tutaj z małym zastrzeżeniem, że wnioski o ten sam rodzaj kredytu (np. kredyt gotówkowy) złożone w krótkim czasie (do 14 dni) są traktowane dla scoringu BIK jako jedno zapytanie kredytowe.” 

Odbudowywanie scoringu za pomocą pożyczek krótkoterminowych 

Załóżmy, że już się to stało i nasz scoring w BIK negatywnie wpływa na nasza zdolność do pobrania kredytu.

W tym wypadku możemy zrobić kilka rzeczy, które wymagać będą od nas cierpliwości i skrupulatności. 

Więc jak odbudować zaufanie kredytodawców, jeżeli nikt nie chce dać nam kredytu. 

Tutaj z pomocą nam przyjść mogą, kredyty krótkoterminowe –  ale nie krótsze niż 6 miesięcy! – to termin, po którym BIK odnotowuje punktacje ! 

Jeśli wykorzystamy je we właściwy sposób, pomogą nam one odbudować naszą wiarygodność. 

Jak to możliwe? Otóż firmy udzielające pożyczki pozabankowe stały się także partnerem BIK. To oznacza, że informacje z tych firm trafiają do raportów BIK. Tym samym wpływają one na scoring. 

Tak więc, gdy już zdecydujemy się na tę metodę odbudowy scoringu, musimy mieć pewność, że korzystamy z usług firmy, która z BIK współpracuje! 

Jeżeli uda nam się systematycznie i w wyznaczonych terminach spłacić, co najmniej 6 miesięcznych rat, BIK odczyta to pozytywnie i zostaną naliczone nam dodatkowe punkty co zaowocuje podniesieniem scoringu.

Tutaj zaznaczamy, że 6-cio miesięczny czas spłaty ma bardzo duże znaczenie ! Pożyczki, które zaciągane są na krótszy okres czasu nie zostaną odnotowane przez BIK. Tak więc nie poprawią nam scoringu, a na tym nam zależy ! 

Toster na raty scoringową tratwą….

Okazuje się, proszę Państwa, że zakupy ratalne, także odnotowywane są w systemie BIK !

W tym wypadku “raty bez odsetek“ i “raty bez kosztów” to produkty, które mogą zadziałać jako nasza “scoringowa tratwa ratunkowa”. 

Strategiczne kupowanie produktów o niewielkiej wartości, za bezkosztowe raty i spłacanie ich na czas może zadziałać jak lekarstwo na wynik w BIK-u.  

Każdy zakup “na raty” jest odnotowywany w BIK. 

Dla nas liczy się to, żeby raty zostały spłacone zgodnie z planem i trwały przez co najmniej 6 miesięcy.  

Teraz strategia.

Otóż, żeby ta metoda zadziałała w odbudowie punktacji BIK, musimy wejść w zwyczaj kontrolowania terminów spłat.

Kiedy już spłacimy jeden produkt, powinniśmy kredyt zamknąć, a w jego miejsce od razu zaczerpnąć nowy na kolejny produkt o niskiej wartości. 

“Ze względu na bardzo niskie koszty rat kredyty tego typu nie powodują widocznego zmniejszenia zdolności kredytowej.” 

Gofrownica czy telewizor – nie ma znaczenia – BIK odnotuje prawidłowo spłacony kredyt i wynagrodzi nasze konto dodatkowymi punktami. 

Dokładnie to czego potrzebujemy !

Karty lojalnościowe a odbudowa zdolności kredytowej

Tutaj zaprezentowana została metoda, która zdobywa punkty podwójnie, a tym samym skraca czas odbudowy i tym samym poprawia sie nasza zdolność kredytowa.

Ale UWAGA! 

Metoda ta jest bardziej ryzykowna i jeśli nie wykonamy jej przemyślanie i w terminach, może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc!!! 

Pamiętaj, karty kredytowe znacznie bardziej obniżają zdolność kredytowa.

Cytując za źródłem:

“Limit kredytowy przyznany przez bank powoduje utratę zdolności w stosunku 5:1 w porównaniu z kredytem gotówkowym.

Dla przykładu, aby zobrazować zjawisko.

Jeśli posiadasz zdolność kredytową na kwotę 5000 zł, to zaciągając kredy gotówkowy na 3000 zł zmniejszasz swą zdolność do 2000 zł.

Gdybyś jednak zamiast tego kredytu przyjął od banku kartę kredytową z limitem 1000 zł, wówczas Twoja zdolność wynosiłaby 0 zł. 1000 zł limitu na karcie liczone byłoby jak kredyt na kwotę 5000 zł.”*

Strategia:  

Jeśli jesteś częstym klientem hipermarketów, z pewnością zauważyłeś już oferty kart lojalnościowych – są one w rzeczywistości kartami kredytowymi.

Często procedura ich przyznawania odbywa się na warunkach preferencyjnych. 

Uproszczone umowy, na “tak zwany dowód”, mają na celu skuszenie i przywiązanie do siebie klienta. Często przy okazji zapisania się po kartę lojalnościową, hipermarkety dołączają prezenty w postaci kuponów pieniężnych na zakupy –  dodatkowy plus ! 

Sztuczka polega na tym by zapłacić kilka razy za zakupy w hipermarkecie właśnie przy pomocy tej karty. Pamiętaj, że zaraz po tym możesz, a raczej powinieneś, spłacić kartę, bezpośrednio w kasie marketu! 

Po 6-ciu miesiącach wypowiedz umowę o kartę i od razu postaraj się o nową.

6-ść miesięcy, to okres potrzebny BIK na zgromadzenie informacji i naliczenie punktów ! 

Cytując za źródłem :

“Tnij limity, zawsze decydując się na możliwie najniższy

Korzystaj z kart, lecz nie zapominaj zaraz spłacić zaciągniętego zadłużenia.”*

Pomoc w optymalizacji 

Dostęp do atrakcyjniejszych produktów bankowych, większa zdolność kredytowa oraz niższe oprocentowanie – to zalety dobrego scoringu w BIK. 

Jeśli będziemy umieli wykorzystać świadomie powyższe metody otworzymy sobie furtkę do atrakcyjnych produktów bankowych.

Wciąż nie jesteś pewny czy to opcja dla ciebie? Czujesz, że przedyskutowanie tych rozwiązań z profesjonalista pomoże Ci stworzyć strategię odbudowy ? Nie wahaj się – ZGŁOŚ SIĘ DO NAS po BEZPŁATNĄ poradę i analizę przypadku! 

W F24.pl zajmujemy się oddłużaniem, dopłatami do odszkodowan i pomocą finansową. 

* źródło: www. windykowani.pl