fbpx
Koniec z roszczeniami o waloryzację kapitału przez banki
27 lutego 2024
Program Mieszkanie na Start 2024
6 marca 2024
Pokaż wszystkie

Na wakacje kredytowe będzie trzeba poczekać. Może nawet i do wakacji.

Projekt ustawy o wakacjach kredytowych na rok 2024 nie doczekał się zgody rządu. Cały internet tyle o tym szumiał, że nawet sami eksperci uwierzyli w to, że i w tym roku wakacje kredytowe będą dostępne. Niestety kredytobiorcy rozczarowali się.  Jak na razie, ustawa została odesłana do poprawek, jakich? Tego dowiemy się najwcześniej wiosną. 

Dlaczego rząd zaniechał projekt wakacje kredytowe ? 

Znowu internet szumi od opinii. Tym razem spekuluje się na temat tego, kto jest odpowiedzialny za taki wynik głosowania. 

Teori jest kilka: 

  • Po pierwsze, oficjalne stanowisko rządu. Rada Ministrów wystosowała komunikat w tej sprawie i tłumaczy w nim, że ustawa jest poddawana dalszym pracom i analizom. 
  • Po drugie, znamy już wersję mediów. Te spekulują, że projekt nie spotkał się z akceptacją ze strony członków rządu, ponieważ nie zgadzali się oni z założeniami Ministra Finansów, Andrzeja Domańskiego
  • Trzecim naszym podejrzanym są oczywiście bankierzy. Dlaczego? Ponieważ jak się dowiedzieliśmy kilka dni temu, prezes mBanku Cezary Stypułkowski i szef Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, wysłali list do premiera Donalda Tuska, w którym apelowali o rezygnację z przedłużenia wakacji kredytowych. Jak wyjaśniają oni w liście, według danych zgromadzonych przez banki w roku 2023, tylko 14% konsumentów którzy z wakacji skorzystali naprawde ich potrzebowali. 

Jakie rozwiązania w ustawie o wakacjach kredytowych chcą widzieć bankierzy ? 

Bankierzy tak właściwie o żadnych wakacjach kredytowych nie chcą już słyszeć. Pomimo tego, że Minister Finansów uwzględnienia w projekcie ustawy zmiany, chociażby takie jak “dwóch kryteriów dostępu”, to to i tak dla sektora bankowego byłoby niewystarczające.

Zamiast tego proponują by środkie, które przeznaczone są na finansowanie programu “wakacje kredytowe” przekierowane zostały na Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ?

Jak wynika z wypowiedzi Tadeusza Białka na konferencji prasowej : 

„W przypadku odstąpienia od dalszego procedowania przepisów o wakacjach kredytowych jako sektor bankowy deklarujemy, że jesteśmy gotowi przeznaczyć – także ustawowo – środki, które poniósłby sektor bankowy, uruchamiając wakacje kredytowe na dokapitalizowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców” 

Kiedy możemy spodziewać się, że wakacje kredytowe wrócą

Niepokojące dla kredytobiorców może być to, że Minister Finansów Andrzej Domański w rozmowie Radiowej Jedynki wspomniał o pytaniach dotyczących implikacji konkretnych rozwiązań dla gospodarki. To sugeruje, że istnieją pewne wątpliwości co do propozycji. Niestety, wszelkie komentarze są bardzo ulotne i niewiele konkretnych danych da się z nich wyciągnąć.

Dopiero po przedstawieniu aktualizacji projektu będzie można ocenić, czy uwzględniono prośby bankowców, czy też zmiany ograniczyły się do kosmetycznych poprawek. Bez wpływu na sytuację kredytobiorców.

Pomoc F24.pl 

Znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej. Skontaktuj się z nami! 

Porady prawne dla kredytobiorców to nasza specjalność. Nie zwlekaj!

Zgłoś się do Nas już dziś po BEZPŁATNA analizę twojej sytuacji. 

Pomożemy Ci zrozumieć prawa jakie Ci przysługują, oraz pomożemy Ci efektywnie i szybko z nich skorzystać.

Napisz: biuro@f24.pl

Zadzwoń do Nas: 68 452 22 16

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.