fbpx
Rzecznik Finansowy zaalarmowany wyliczeniami odszkodowań z OC
5 stycznia 2024
Pomoc w czyszczeniu historii kredytowej BIK i innych baz danych 
18 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Szkoda spowodowana przez zaniedbanie usunięcia śniegu czy lodu a odszkodowanie. 

O tej porze roku nie brak jest wypadków. Śliskie chodniki, źle odśnieżone schody czy dachy budynków i balkony z hałdami białego puchu lub spadających sopli, oto powody dla których to właśnie o tej porze roku, wzrasta ilość szkód mienia czy na osobie. 

Może to być złamanie kończyny lub uszkodzenie auta, ale zdarzają się też dużo poważniejsze wypadki, jak na przykład śmierć. 

Jak dochodzić odszkodowania

Otóż, w takich wypadkach pierwszym naszym problemem będzie ustalenie kto, tak naprawdę, jest odpowiedzialny za naprawę szkody. Może nie być to takie proste jak nam się wydaje. 

Wiemy, że właściciele nieruchomości lub ich zarządcy mają obowiązek zadbania o nieruchomość. Tak więc wszelkie czynności, t.j. odśnieżanie, skuwanie lodu, zadbanie o odśnieżenie dachu czy zdjęcie sopli z budynków, te wszystkie czynności powinny być przeprowadzane z wielką skrupulatnością, by nie stanowiły zagrożenia.   

Po pierwsze, by o odszkodowanie się ubiegać, będziemy musieli znaleźć osobę\podmiot odpowiedzialny za zaniedbanie. 

 • Według ustawy o prawie budowlanym art. 61 pkt 2, odpowiedzialnym za utrzymanie chodnika przylegającego do prywatnej nieruchomości (który jest częścią drogi publicznej) jest właściciel takowego budynku. 
 • Natomiast ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach art. 5, także mówi o obowiązku właściciela nieruchomości do utrzymania w czystości i porządku “m.in. przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż budynku”. 
 • Sytuacja zmienia się, jeśli do zdarzenia doszło na drodze publicznej lub chodniku do którego nie przylega żadna nieruchomość prywatna. W takim wypadku odpowiedzialnym organem będzie zarządca tej drogi. 
 • Powszechną praktyką spółdzielni mieszkaniowych lub przedsiębiorstw jest zlecenie wszelkich prac związanych z zarządzaniem nieruchomością profesjonalnej firmie. To właśnie firma zarządzająca nieruchomością stanie się organem odpowiedzialnym jeśli z jej zaniedbania doszło do uszczerbku na zdrowiu lub innego zdarzenia. To od niej będziesz ubiegał się o odszkodowanie. 

Udowodnić zaniedbanie 

Już dowiedziałeś się kogo poniesiesz do odpowiedzialności za szkodę jakiej doznałeś. Teraz pozostaje Ci udowodnić, że to właśnie z zaniedbania obowiązku doznałeś uszczerbku na zdrowiu lub zniszczenia mienia.  

Aby takie zaniedbanie udowodnić będziesz musiał zadbać o zebranie materiałów dowodowych. 

 • Postaraj się sfotografować miejsce zdarzenia pokazując wyraźnie w jakim jest stanie. Na przykład, czy na podłodze klatki schodowej czy sklepu, w którym doznałeś urazu, znajdują się kałuże spowodowane naniesionym pod butami śniegiem. Czy też powierzchnia schodów prowadzących do budynku jest oblodzona.  
 • Eksperci doradzają także zebranie informacji o warunkach pogodowych jakie panują w momencie zdarzenia, a także jakie panowały kilka godzin przed.
 • Nie zapomnij o świadkach zdarzenia. Jeśli jesteś w stanie zebrać od nich oświadczenia, to tym lepiej dla Ciebie.
 • Sytuacja ta może spotkać się z wieloma komplikacjami. Jak udowodnić zaniedbanie odpowiedzialności jeśli, np. mamy do czynienia z okresem, w którym to śnieg pada prawie cały czas. Dlatego warto jest zebrać jak najwięcej informacji o stanie miejsca zdarzenia.
 • Jeśli zdarzenie było na tyle poważne, że wezwane zostało pogotowie, poproś zespół medyczny o dokumentację z udzielenia pomocy.  

 Odszkodowanie zawsze warto rozważyć

To, że proces odszkodowawczy może być trudny to fakt, ale nie warto odrzucać tej opcji tylko dlatego, że taka możliwość istnieje. 

Dużo więcej! Kwota odszkodowania może być niemała! Już za złamanie kończyny może należeć się poszkodowanemu kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Jeśli osoba odpowiedzialna za stan miejsca, w którym doszło do szkody, ma wykupione ubezpieczenie OC, to sprawa otrzymania odszkodowania, staje się trochę prostsza.

W takim wypadku, poszkodowany powinien skierować wniosek o odszkodowanie do ubezpieczyciela sprawcy (zaniedbania), który to po zweryfikowaniu odpowiedzialności swojego klienta, wypłaci odszkodowanie lub zadośćuczynienie. 

Pamiętaj! Firma ubezpieczeniowa to firma nastawiona na zysk. Możesz być pewny, że ubezpieczyciel postara się wypłacić Ci niezbędne minimum odszkodowania. Będzie próbował przekonać cię zawięzłym językiem prawnym, że więcej Ci się nienależy. Dlatego też, żeby mieć pewność, że uzyskałeś wszelkie należne Ci środki za szkodę jakiej doznałeś, skonsultuj się w swojej sprawie ze specialistą. Pomoże Ci on przebrąć przez ten jakże stresujący proces z pewnością.

Jako poszkodowany masz prawo domagać się zwrotu wszelkich poniesionych kosztów związanych z wypadkiem. Takimi będą: 

 • wydatki na leczenie czy na rehabilitację wy wypadku uszczerbku na zdrowiu.
 • Natomiast jeśli zdarzenie dotyczyło zniszczenia pojazdu, wszelkich kosztów przywrócenia go do stanu sprzed wypadku.
 • Możesz także ubiegać się o rekompensatę, czyli zadośćuczynienie.
 • Natomiast w wypadku, gdy poszkodowany “utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, to może także żądać on od sprawcy renty.

W przypadku mniejszych szkód, np. gdy podczas upadku uszkodzimy telefon warto sprawdzić czy w umowie podpisanej z operatorem, nie wykupiliśmy ubezpieczenia. To samo może dotyczyć drogich okularów czy laptopa.  

Posiadasz ubezpieczenie NNW ?

Nie jest odosobnionym przypadkiem, że osoba poszkodowana posiada ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Może to być polisa z pracy, może to być polisa współmałżonka, czy też NNW zaproponowane nam podczas zakładania konta w banku lub karcie kredytowej. 

Ciekawym faktem jest, że za uszkodzenie ciała możemy dostać tyle odszkodowań ile mamy polis, zakładając, że uraz jakiego doznaliśmy, objęty jest przez polisę. W takim wypadku należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela.  

Otrzymałeś odmowę od ubezpieczyciela czy to koniec? 

Nie, to nie jest jeszcze koniec.  

Masz prawo złożyć reklamację od decyzji ubezpieczyciela. Nasz poprzedni artykuł na ten temat możesz przeczytać TUTAJ

Jeśli chcesz zgłosić  szkodę na osobie, to z punktu widzenia prawa masz na to 10 lat. Jeśli szkoda została wyrządzona na majątku, to na zgłoszenie masz tylko 3 lata. To oczywiście nie oznacza, że powinieneś czekać ze zgłoszeniem, wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że z czasem będzie Ci trudniej udowodnić to z czyjej winy szkoda powstała. Czy po 7-miu latach odnajdziesz zdjęcia zdarzenia lub zeznania świadków ?

Z drugiej strony należy pamiętać, że prawo do wystąpienia o odszkodowanie masz aż do ostatniego dnia upływającego terminu.

Pomoc F24.pl

Profesjonalna pomoc naszej kancelari pomoże Państwu przyspieszyć proces uzyskania odszkodowania. Zaoszczędzi Wam także stresów związanych z samodzielnym podjęciem wyzwania jakim może być dochodzenie swoich praw.

Skontaktuj się z nami już dziś po BEZPŁATNĄ analizę Twojego zdarzenia.

68 452 22 16

biuro@f24.pl

lub wypełnij formularz zgłoszeniowy na naszej stronie.