fbpx
Bezpośrednia Likwidacja Szkody ( BLS ) czym jest i kiedy możemy z niej skorzystać.
22 kwietnia 2021
Potrącenie dzikiego zwierzęcia a odszkodowanie
7 maja 2021
Pokaż wszystkie

OWU czyli Ogólne Warunki Umowy

OWU co oznacza i jak powinno wygladac.

OWU czym jest i jaką pełni rolę. Dzisiaj w naszym wpisie do Słownika wyjaśniamy znaczenie tego jakże często pojawiającego się w świecie odszkodowań i ubezpieczeń skrótu.

OWU czyli….

Ogólne Warunki Umowy jest dokumentem, który mówi o prawach i obowiązkach jakie Ty i twój ubezpieczyciel macie w stosunku do siebie zawierając umowę ubezpieczeniową. Stanowi ono podstawę w uzyskaniu wypłaty odszkodowania lub też jej odmowy. 

Towarzystwa Ubezpieczeniowe, mają obowiązek tworzyć OWU w zgodzie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i przepisami kodeksu cywilnego.

Pamiętajmy, że zanim zdecydujmy się na podpisanie jakiejkolwiek dokumentu, powinniśmy przeczytać ze szczególną uwagą to co jest w nim zawarte. Ochroni cię to przed przykrą niespodzianką w momencie zdarzenia przed którym chciałeś się  zabezpieczyć. Jeśli masz wątpliwości do którejkolwiek części OWU, możesz przedyskutować je z towarzystwem ubezpieczeniowym. Postaraj dostosować je jak najbardziej do własnych potrzeb.  Także warto jest porównać propozycję kilku różnych ubezpieczycieli.

Jak powinien wyglądać dokument Ogólnych Warunków Umowy ?

  • Zasady zawarcia umowy ubezpieczenia. Ta część informuje nas o tym kto jest ubezpieczony i na jaki okres czasu ubezpieczenie jest zawarte. 
  • Zakres ubezpieczenia. Mówi o tym co polisa obejmuje ( co ubezpiecza ), a także, w przypadku polis samochodowych lub turystycznych, na jakim terytorium będzie należeć się nam odszkodowanie. Niektóre polisy ograniczają się tylko do terenu Polski, inne swoim zakresem obejmują całą Europę, a jeszcze inne tylko wyszczególnione kraje. 
  • Obowiązki twoje i ubezpieczyciela. Tutaj opisane są wymogi, których musisz dotrzymać, aby ubezpieczenie zostało ci wypłacone ( np.: opłacanie składek ). Także w tej części opisane są obowiązki twojego ubezpieczyciela (np.: zwrot kosztów naprawy samochodu ) 
  • Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała, ponieważ niektóre z warunków nie zostały dotrzymane. Z odmową wypłaty odszkodowania możemy spotkać się na przykład w sytuacji, kiedy ubezpieczony spowodował wypadek pod wpływem alkoholu ( co było rezultatem niebezpiecznej jazdy ). 
  • Definicje ważnych pojęć. OWU wypełnione jest profesjonalnym językiem ubezpieczeniowym, który czasem może wydawać się jasny, ale nie z prawnego punktu widzenia. Powinniśmy rozumieć, co się dokładnie kryje pod poszczególnymi pojęciami , aby wiedzieć w jakich sytuacjach ubezpieczenie będzie nam wypłacone lub nie. 

Na koniec jeszcze raz podkreślamy jak ważne jest czytanie OWU przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Chroni nas to przed przykrymi niespodziankami w przyszłości. Jeśli język OWU wydaje nam się zbyt skomplikowany, istnieje możliwość zlecenia sprawy prawnikowi, który pomoże nam go zrozumieć.