fbpx
Odszkodowanie za błąd medyczny lub zdarzenie medyczne – możliwe ścieżki postępowania
16 kwietnia 2021
Bezpośrednia Likwidacja Szkody ( BLS ) czym jest i kiedy możemy z niej skorzystać.
22 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Kolizja czy wypadek ???

kolizja czy wypadek - - To często zamiennie używane słowa, które NIE SĄ SYNONIMAMI

Kolizja czy Wypadek? Dziś w naszym wpisie do Słownika zdefiniujemy te dwa, jakże często zamiennie używane pojęcia, które jednak nie są synonimami. Może nie ma to zbyt dużego znaczenia, kiedy opisujemy sytuacje znajomym, ale jeśli chcemy dostać odpowiednie odszkodowanie za zdarzenie drogowe tutaj sprawa wygląda poważniej ! Do rzeczy!

Kolizja

Kolizja to zdarzenie drogowe, (potocznie, tak zwana “stłuczka”), w którym nie ma osób poszkodowanych lub też obrażenia, które występują są znikome ( zadrapanie, siniaki, itp) . Podczas kolizji zostaje uszkodzone tylko mienie, nie doszło do uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia. 

Obowiązkiem uczestników kolizji jest niezwłoczne usunięcie pojazdów z jezdni! 

Po kolizji drogowej, jeśli sprawa jest jasna i wiemy kto zawinił ,nie musimy nawet wzywać policji. Wystarczy spisać dokładne oświadczenie z którym zgłosimy się później do Firmy Ubezpieczeniowej. W wypadku prostych kolizji będziemy mogli zgłosić się do naszego ubezpieczyciela i skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkody. O tym czym jest BLS i jak działa możesz przeczytać tutaj.

W sytuacji kiedy sprawca kolizji jest nieznany lub uczestnicy nie mogą ustalić kto jest winny zdarzenia drogowego, w tej sytuacji wezwanie Policji będzie niezbędne.

Wypadek 

Wypadek to zdarzenie drogowe, w którym konsekwencjami zdarzenia jest nie tylko uszkodzenie mienia, ale chociażby jeden z jego uczestników odniósł obrażenia cielesne lub poniósł śmierć w wyniku zdarzenia. 

Przeczytamy dokładnie w art. 177 § 1 i 2.

§  1. 

Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. 

Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  3. 

Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

Sprawcy może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego/ych.

Jak zachować się zaraz po Wypadku ?

Najważniejsze to działać szybko i sprawnie aby nie spowodować jeszcze więcej ryzyka dla ofiar wypadku i reszty uczestników ruchu drogowego!   

Obowiązkiem uczestnika wypadku drogowego jest wezwanie pogotowia i policji. W bardziej skomplikowanych wypadkach także straż pożarną(np. jeżeli ofiary wypadku nie mogą wydostać się z wraku pojazdu ).

Także należy dokładnie oznaczyć miejsce wypadku za pomocą trójkątów ostrzegawczych i włączyć światła awaryjne pojazdów.  

Zgodnie z prawem jesteśmy zobowiązani udzielić natychmiastowej pomocy poszkodowanym w wypadku. Jak czytamy w  art. 162 § 1 k.k., jeśli takiej pomocy poszkodowanym nie udzielimy podlegać możemy karze do 3 lat pozbawienia wolności.

Jeśli służby ratunkowe jeszcze nie znalazły się na miejscu wypadku, to powinnismy samodzielnie spisać dane personalne świadków. Numery rejestracyjne samochodów, których kierowcy mogą pomóc w ustaleniu zajścia, także mogą się przydać.

Podsumowując

Podsumowując, była to kolizja czy wypadek? Jak widzimy różnice w znaczeniu tych dwóch słów istnieją i pociągają za sobą różne konsekwencje. Zawsze warto być poinformowanym! Ułatwi to nam komunikację z firma ubezpieczeniowa i sprawi że proces uzyskiwania odszkodowania przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnych niespodzianek.

W tym miejscu przypominamy, jesteśmy kancelarią, która zajmuje się, między innymi, dochodzeniem odszkodowań i dopłatami do odszkodowań zaniżonych. Jeśli potrzebujesz pomocy zgłoś się do Nas i przedstaw nam zaistniałą sytuację, a my udzielimy ci bezpłatnej porady ! 

Pozdrawiamy! 

F24 – kancelaria