fbpx
Po raz kolejny, odroczona sprawa o wzajemności umów frankowych 
9 października 2023
Kosztorys naprawy pojazdu czyli o tym z jakich sztuczek wciąż korzystają Towarzystwa Ubezpieczeniowe aby obniżyć kwoty odszkodowania?
17 października 2023
Pokaż wszystkie

Sprawy frankowe rozpatrywane coraz szybciej i pewniej

Sprawy frankowe. Nie jest już nowością ani zaskoczeniem dla nikogo to, że sądy wydają wyroki unieważniające umowy o kredyt walutowy w mniej niż 24 miesiące. 

Coraz częściej zauważamy, że nawet i same banki rezygnują z apelacji od wyroków sądów pierwszej instancji.  Natomiast w wypadkach, gdy odwołanie ma miejsce, także sądy II instancji przeprowadzają błyskawiczne procesy i w zaledwie kilka miesięcy decydują o utrzymaniu w mocy wyrok sądu I instancji. 

Co ma wpływ na poprawienie się sytuacji?  

Po pierwsze, zauważyć można jednolitość linii orzecznictwa sądów krajowych oraz doświadczenie jakie z czasem wypracowali sobie prawnicy.

Sądy z latami nabrały doświadczenia i sędziowie rozumieją już zawiłość tego typu spraw, co pozwala im uprościć proces i przejść do sedna sprawy bez wzywania biegłych lub tracenia czasu na wysłuchiwania świadków nadesłanych przez banki, wydaje się dziś, że w celu przedłużenia procesu.  

Po drugie, wyroki wydawane przez TSUE w sprawach frankowych dodają krajowym sądom jasności. Sędziowie już nie mają wątpliwości co do tego czy mogą potraktować kredytobiorcę, który na przykład wynajmował swoją nieruchomość lub ma wykształcenie ekonomiczne i ponadprzeciętną wiedzę z zakresu bankowości, jako konsumenta. 

Także zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, z kwietnia i lipca 2023 roku, przychylają się do tego. Chodzi przede wszystkim o zmianę właściwości miejscowej sądów (która weszła w życie 15 kwietnia) oraz zmianę właściwości rzeczowej (wprowadzoną nowelizacją z lipca).  Dzięki temu zabiegowi odciążone zostały duże sądy okręgowe, a sprawy frankowe trafiają do mniej obłożonych sądów. 

Pozytywnych wyroków dla frankowiczów coraz więcej

Banki jakto banki, narozrabiały a teraz ze strachu przed konsekwencjami swoich długoletnich “oszustw”, starają się przestraszyć kredytobiorców-konsumentów przed wstąpieniem na drogę sądową. 

Jak ? Chociażby wyolbrzymiając czas trwania procesu. 

Tymczasem w roku 2023 scenariusze typu sprawy ciągnące się przez wiele lat oraz wiele stresujących osobistych wypraw do sądu to już przeszłość. 

W internecie pojawiają się już statystyki kancelarii frankowych, które jasno szkicuje obraz pozwów o unieważnienie umów walutowych. 

Otóż jak widzimy w roku 2022 sądy unieważniły aż 9,6 tys. umów. 

Natomiast tylko pierwszym półroczu roku 2023 takich wyroków było już 8,1 tys

Stawiając to w jeszcze większej perspektywie, wracając do roku 2021, kiedy to w całym roku zapadło tylko 2.8 tys wyroków. 

Wyraźnie obserwujemy wzrost poparcia dla kredytobiorców, wbrew informacjom jakimi banki chciały by nas karmić. 

Coraz więcej z nich, godzi się także na rozliczenie z kredytobiorcą. Są na to konkretne przykłady. 

Nie zapominając już o wątpliwych ugodach jakie banki zaczęły od jakiegoś czasu intensywnie reklamować i kusić klientów do ich zawarcia. Lecz z takimi ostrożnie, ugody to kolejny prawny gordyjski węzeł, które tonące banki skonstruowały żeby nie stracić gigantycznych pięniędzy w wypadku przegrania procesu frankowego.

Wygrane sprawy frankowe, które potwierdzają widoczny trend   

27 marca 2023 roku w Sądzie Okręgowym w Siedlcach został wydany wyrok w sprawie przeciwko Santander Consumer Bank (IC 1769/21). Sprawa toczyła się o umowę tak zwanego kredytu frankowego, to znaczy kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego. 

Sąd dopatrzył się w umowie klauzul niedozwolonych, które nie dały sądowi innego wyjścia jak unieważnić umowę. 

Postępowanie trwało 1 rok i 4 miesiące i odbyło się w zaledwie tylko 4 rozprawach.

Po wyroku bank wystąpił o uzasadnienie wyroku, a po jego otrzymaniu zaakceptował decyzję sądu. 

Kolejną wygraną, która zmienia sytuację w świecie procesów frankowych to, wygrana z Pekao S.A. z dnia 12 czerwca 2023 roku, która została wniesiona do Sądu Apelacyjnego w Krakowie (I C 540/23). Wyrok został wydany błyskawicznie, bo był już gotowy w 11 miesięcy.

Po wyroku sądu pierwszej instancji Pekao S.A. odwołał się. Apelacja została odrzucona (błyskawicznie, bo trwało to tylko 8 miesięcy), a bank został obciążony kosztami postępowania tak i sądu pierwszej instancji jak i sądu apelacyjnego. 

W obu sprawach problemem było to, że banki nie sformułowały dokładnie od czego zależny jest kurs walut, w ten sposób uzurpują prawo do kształtowania ceny waluty. Chodzi o to w jaki sposób przewaga ta mogła być wykorzystana, a nie w jaki sposób została wykorzystana. To właśnie ten szczegół decyduje o abuzywności klauzuli. 

Pomoc F24.pl

Unieważnij umowę o kredyt walutowy z pomocą F24.pl

Namawiamy was do wzięcia sprawy we własne ręce.

Często sama myśl o sporze z bankiem o unieważnienie umowy, którą się podpisało, może wydawać się niemożliwa. Strach przed kosztami procesu w wypadku przegranej powstrzymuje jeszcze wielu frankowiczów .  

W F24.pl stawiamy na doświadczenie naszych ekspertów. 

Stworzyliśmy PROGRAM POMOCY F24.pl, który umożliwi każdemu walkę z bankami. 

Unieważnimy Twój kredyt hipoteczny w walucie obcej za NASZE PIENIĄDZE.  

Ponieważ jesteśmy PEWNI WYGRANEJ.

Wierzymy, że Prawa ma każdy z nas, a nie tylko Ci którzy mogą sobie na nie pozwolić !

Dostosowujemy nasz Program Pomocy F24.pl do indywidualnych potrzeb naszych klientów.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wytoczenie procesu bankowi, to Program Pomocy F24.pl jest dla Ciebie.  

Rozliczysz się z Nami dopiero po ewentualnej wygranej. 

Rozważymy różne opcje rozliczenia – dostosowane do Twojej konkretnej sytuacji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej ?

Przejdź na naszą stronę główną.

Jeśli chcesz skorzystać z BEZPŁATNEJ analizy umowy kredytowej, napisz lub zadzwoń do Nas.

biuro@f24.pl

68 452 22 16