Działający od 1 grudnia 2021 roku, Krajowy Rejestr Zadłużonych jest ogólnodostępnym, jawnym i bezpłatnym rejestrem znajdującym się pod opieką Ministra Sprawiedliwości.
Drugą ważną zmianą, która weszła w życie 29 grudnia 2021, jest to, że BIG nie usunie informacji o długach alimentacyjnych starszych niż 6 lat.
Spis Treści
Problem długów alimentacyjnych jest widoczny na terenie całej Polski. Z informacji zawartych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że długi alimentacyjne polaków wynoszą 10 mld złotych. (246 tys osób).
Średni krajowy dług alimentacyjny dochodzi do, nie bagatela, 41 tys. zł. Dlatego też w nowej bazie danych zamieszczane będą informacje, także, o dłużnikach alimentacyjnych.
Cytując za gov.pl :
W przypadku alimentów, zgłosić może dłużnika:
“osoba fizyczna posiadająca prawomocny wyrok sądowy, uprawniający do pobierania alimentów albo gmina, która za rodzica wypłaca pieniądze na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego.”
Do KRZ mogą zgłosić dłużnika także:
Tutaj także ważny szczegół. Otóż, aby umieścić osobę w KRZ z tytułu zaległych alimentów nie jest wymagane umorzenie egzekucji, a w przypadku innych długów już tak. “
Cytujac za gov.pl :
“Portal publiczny Krajowego Rejestru Zadłużonych dostarcza możliwość wyszukania ujawnionych postępowań upadłościowych, restrukturyzacyjnych oraz egzekucyjnych (szczegółowe rodzaje patrz dalej). Portal pozwala również wyszukiwać i przeglądać obwieszczenia wymagane przez prawo upadłościowe oraz prawo restrukturyzacyjne.
Portal daje dostęp do jednego Rejestru, w którym są ujawniane dane dotyczące osób oraz podmiotów, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe oraz osób, wobec których była prowadzona egzekucja, która została umorzona z powodu bezskuteczności oraz osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zalegających ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.
Portal daje dostęp do składników majątku dłużników wchodzących do masy upadłości na podstawie danych zarejestrowanych w KRZ.”
KRZ jest bazą jawną i aby z niej skorzystać potrzebujemy tylko dostęp do Internetu.
W przeciwieństwie do BIG, w KRZ dłużnika może sprawdzić każdy zainteresowany. Można tam znaleźć dane na temat osób fizycznych ( wystarczy znać imię i nazwisko oraz PESEL ) czy też przedsiębiorców ( wystarczy nr NIP ) .
Znowelizowane 29 grudnia ustawy związane ze świadczeniami na rzecz rodziny, pozwalają gminą przesyłać do Biur Informacji Gospodarczych, dane o zaległościach alimentacyjnych bez ograniczeń terminowych*. To oznacza, że nawet jeśli dług zostanie spłacony, to informacja o zadłużeniu nie będzie już z BIG usuwana.
Natomiast Krajowy Rejestr Zadłużonych ma prawo przetrzymywać informacje o dłużniku alimentacyjnym aż do 7 lat po uregulowaniu długu .
“ – Powstanie Krajowego Rejestru Zadłużonych należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Do tej pory informacje o postępowaniach upadłościowych, restrukturyzacyjnych, znajdowały się w różnych miejscach, i wierzycielom ciężko było czuwać nad bieżącą sytuacją wszystkich kontrahentów. Umożliwienie biurom informacji gospodarczej dostępu do KRZ z pewnością przyczyni się do sprawniejszego i bardziej przekrojowego badania wiarygodności płatniczej bieżących i przyszłych klientów oraz dostawców. Niestety automatyczne podłączenie biur do KRZ jest aktualnie niemożliwe, funkcjonalności mają powstać dopiero w kolejnej fazie rozwoju KRZ – na pełne efekty uruchomienia rejestru przyjdzie więc nam jeszcze poczekać – zauważa Sławomir Grzelczak.
Problemem może być również zawartość KRZ – będą tam trafiały informacje wyłącznie o postępowaniach wszczętych po 1 grudnia 2021 r., w związku z czym rejestr zapełni się danymi dopiero po pewnym czasie. – Nie ma jednak wątpliwości, że KRZ będzie doskonałym dopełnieniem informacji już zgromadzonych w BIG-ach – dodaje. “
*Dotychczas prawo pozwalało gminom przesłać dane nie starsze niż 6 lat .