fbpx
Rok w którym kara za brak OC przekroczy 8 tyś. złotych
15 grudnia 2023
Rzecznik Finansowy zaalarmowany wyliczeniami odszkodowań z OC
5 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Może rzeczywiście Frankowicze będą mieć “mieszkania za darmo”. Rewolucja w Polskim Sądzie Frankowym po wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE, już 14 grudnia rozpoczął “rozdawać pierwsze Świąteczne prezenty”. Tego właśnie dnia ogłosił on kolejny ważny wyrok w sprawie frankowej. 

Sprawa C-28/22, skierowana do Luksemburgu przez Sąd Okręgowy w Warszawie, przyniosła istotne zmiany w dotychczasowych praktykach sądowych, dotykając kwestii przedawnienia roszczeń banków oraz zarzutu zatrzymania. Oto analiza dwóch kluczowych aspektów tego przełomowego orzeczenia TSUE.

Po pierwsze termin przedawnienia roszczeń, banku a konsumenta

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, zdecydowanie wprowadził nowe zasady dotyczące terminu przedawnienia roszczeń banku wobec konsumentów

Co to oznacza? Otóż, dotychczas, za początek przedawnienia roszczenia banku, polskie sądy uznawały moment, w którym to konsument oświadczył w sądzie, że nie chce, by nieuczciwe warunki umowne zawarte w jego kontrakcie kredytowym zostały utrzymane w mocy, ma świadomość skutków nieważności umowy oraz wyraża zgodę na eliminację umowy z obrotu prawnego.

Po wyroku TSUE, eksperci prawni nie mają wątpliwości, że trzyletni okres przedawnienia roszczeń banku powinien rozpocząć swój bieg w momencie dostarczenia bankowi przedsądowego wezwania do zapłaty lub doręczenia pozwu sądowego. 

Tak interpretują oni wyrok Trybunału, który uznał, że termin ten nie może rozpocząć biegu przed terminem przedawnienia roszczeń konsumenta. To oznacza, że bank nie może korzystać z dłuższego okresu przedawnienia, co było dotychczasową praktyką.

Ta zmiana może skutkować utratą prawa do roszczeń banków w niektórych już toczących się sporach sądowych, szczególnie dotyczących lat 2016-2019.

Po drugie, zarzut zatrzymania

Wyrok TSUE zakończył erę zarzutu zatrzymania w sprawach frankowych. Banki masowo korzystały z tego zarzutu, starając się udaremnić rozliczenia oparte na teorii dwóch kondykcji, rekomendowanej przez Sąd Najwyższy i Rzecznika Praw Obywatelskich. 

TSUE jednoznacznie stwierdził, że przedsiębiorca (bank) nie może stosować prawa zatrzymania w umowie kredytowej zawierającej nieuczciwe warunki wobec konsumenta.

Co więcej, sąd nie może pozbawiać kredytobiorcy ustawowych odsetek za zwłokę wskutek zatrzymania wzajemnych rozliczeń na wniosek banku. To istotna zmiana, która daje kredytobiorcom możliwość uczciwego rozliczenia z bankiem na podstawie teorii dwóch kondykcji.

Potencjalne konsekwencje wyrok pozydla frankowiczów

Oczywiście, istnieje pytanie, jakie będą realne konsekwencje tego wyroku dla konsumentów frankowych.

W teorii, niektórzy kredytobiorcy mogą uniknąć zwrotu kapitału kredytu, co oznaczałoby, że dostaną swoje mieszkania „za darmo”. Za darmo ponieważ, banki dopiero od 2021 roku, rozpoczęły kontr powództwa wobec swoich klientów. Dlatego spory które rozpoczęły się w latach 2016-2019 mogą zostać uznane za przedawnione. 

Niemniej jednak, prawnicy podkreślają, że decyzje w indywidualnych sporach zależą od krajowych sądów, które mogą  różnie interpretować przedawnienie roszczeń. Sprawia to, że sytuacja wciąż jest dynamiczna i może ulec zmianie w miarę postępów w kolejnych procesach sądowych.

Podsumowując. Wyrok TSUE w sprawie C-28/22 to prawdziwa rewolucja w polskim sądzie frankowym. Zmiana zasad przedawnienia roszczeń banku, eliminacja zarzutu zatrzymania i skierowanie do teorii dwóch kondykcji to zmiany, które mogą mieć dalekosiężne skutki dla frankowiczów. 

Pomoc F24.pl 

Pomogliśmy już niejednej osobie wygrać proces o unieważnienie umowy o kredyt walutowy. Jedno jest pewne. Wchodząc we współpracę z profesjonalną kancelarią, oszczędzasz przede wszystkim swój czas i zwiększasz szanse na wygraną. Nie wspominając o tym, że w sytuacjach stresu nie pozostajesz sam. Zdajesz się na ekspertów, którzy mają z tego typu sprawami do czynienia na co dzień.  

Chcemy przypomnieć, że ci którzy decydują się na unieważnienie umowy kredytowej w procesie sądowym, także są zwolnieni od podatku dochodowego. Korzyść materialna z wyroku unieważniającego umowę walutową, jest wyłączona spod regulacji ustawy o podatku dochodowym, “gdyż stanowi przychód wynikający z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.”

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się ile możecie “wygrać” w takim procesie, zapraszamy na BEZPŁATNĄ analizę umowy. 

Wykonujemy ją po to, by mogli Państwo podjąć świadomą decyzje o współpracy z nami.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem maila: 

68 452 22 16

biuro@f24.com