Ocena punktowa w BIK to ważny wskaźnik naszego finansowego zdrowia. Ustalając scoring, BIK zwraca uwagę na 4 czynniki .
Spis Treści
Bardzo ważne dla oceny punktowej w BIK, jest to czy spłacasz zobowiązania na czas, w terminach umówionych z wierzycielem.
Jeżeli zdarza się, że masz opóźnienia, twój scoring BIK będzie obniżony.
Ilość punktów, które mogą zostać odjęte zależy od tego jak długo zalegasz ze spłatą ,a także od wysokości samej kwoty raty.
Poprawienie oceny jest możliwe i zależy od tego jak szybko spłacisz zalegające raty.
To jak korzystasz z kart kredytowych i kredytów konsumenckich, także jest obserwowane przez BIK i może wpłynąć na ocenę.
Jeżeli jesteś osobą, który często i szybko konsumuje dostępne środki na karce kredytowej i przyznane limity kredytowe, to możesz zostać oceniony jako klient “bardziej ryzykowny”.
Ale tutaj jest też haczyk.
Z jednej strony limity obniżają scoring, aż do momentu ich spłaty.
Natomiast jeżeli potrafisz wykorzystywać je z umiarem i spłacasz je poprawnie, to takie zachowanie może poprawić Twoja ocenę BIK.
(Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów na odbudowę scoringu przeczytaj ten artykuł )
Zdarza Ci się ubiegać o kredyt tylko dlatego, że wygląda on korzystnie?
Ile razy w ciągu 12 miesięcy składałeś wniosek o kredyt?
Zdarza Ci się ubiegać o kilka różnych kredytów w niewielkim odstępie czasu a decyzje banku są odmowne? Twoja ocena punktowa może zostać obniżona.
Tego typu informacje BIK traktuje jako ryzyko . A robi to z obawy przed tzw. “masowym wyciąganiem pieniędzy” od instytucji finansowych
Do wyjątków należą zapytania o kredyty tego samego rodzaju. BIK traktuje zapytania o ten sam rodzaj kredytu jako jedno zapytanie kredytowe.
Tak więc, jeżeli pytałeś w krótkim czasie ( do 14 dni) np. o kredyt gotówkowy to będzie to traktowane jako pojedyncze zapytanie. Nie ma więc obaw o obniżenie scoringu BIK jeżeli szukamy dobrej oferty i porównujemy dostępne kredyty.
To od jak dawna korzystasz z kredytów ma znaczenie.
Im dłuższa historia kredytowa, która pokazuje to, że spłacasz swoje zobowiązania w terminie tym lepiej.
Dla wierzyciela oznacza to niższe ryzyko, ma on większe zaufanie do kredytobiorcy.
Aby Twoja historia kredytowa była dostępna do wglądu (a także liczyła się przy naliczaniu oceny punktowej) musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych.
Bez tej zgody spłacone w terminie kredyty stają się „niewidoczne” w Twojej historii kredytowej.