fbpx
Dla Państwa regularnie wygrywamy sprawy o odszkodowania ubezpieczeniowe, a tymczasem….
5 grudnia 2022
eSCORE Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego już od stycznia 
15 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Właściciel BMW o 55% bardziej ryzykowny dla ubezpieczyciela niż kierowca Hyundaia

Ubezpieczenie OC

Po raz kolejny powtarzają się stereotypy na temat niebezpiecznych kierowców.  

Tym razem to Compensa wzięła pod lupę “tegoroczne różnice w wysokości wypłat z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych po szkodach, których sprawcami byli kierowcy dziesięciu najczęściej rejestrowanych w Polsce marek.” 

Po dokładnym przeanalizowaniu danych, okazuje się, że najwyższe odszkodowania wypłacane są po szkodach spowodowanych przez kierowców BMW, Mercedes i Audi. 

Compensa posłużyła się danymi z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Pod uwagę wzięła 10 marek samochodów osobowych, które najczęściej pojawiały się w zgłoszeniach szkód po wypadkach.

Dlaczego o tym piszemy? 

Dla przypomnienia, że tego typu informacje, także wpływają na wysokość ceny składki ubezpieczenia

Kryteria, jakimi ubezpieczyciel posługuje się podczas kalkulacji składki dla poszczególnego klienta, mają mu dać obraz stopnia ryzyka powstania szkody oraz jej rozmiaru. 

Interesuje go nie tylko sam kierowca, ale i jego pojazd. 

W takim razie, niewielkim zaskoczeniem będzie różnica w wycenie wysokości składki OC między właścicielem Hyundaia, a BMW. 

Niska średnia wartość szkody (“śws”) jaką charakteryzują się zadrzenia drogowe, na przykład, z udziałem kierowcy Hyundaia czy Dacia spowoduje, że ubezpieczyciel zaproponuje mu niższą składkę ubezpieczenia niż właścicielowi BMW, którego “śws” według statystyk, kosztuje ubezpieczyciela o 55% więcej. 

Poniżej prezentujemy dane zgromadzone przez Compensa.

“Różnica w średniej wartości szkody pomiędzy najczęściej rejestrowanymi w Polsce markami (Hyundai z najmniejszą średnią wartością wśród TOP10 marek = 100%)

1BMW155%
2Mercedes129%
3Audi127%
4Volkswagen122%
5Skoda117%
6Ford116%
7Kia112%
8Toyota110%
9Dacia106%
10Hyundai100%