WIRON zastąpi WIBOR, ale kiedy?
Jakiś czas temu pisaliśmy o precedensowej sprawie, której wynikiem było zawieszenie przez sąd wskaźnika WIBOR, co imponująco obniżyło ratę kredytu hipotecznego powoda w sprawie.
Tymczasem już w 2022, w rządzie pojawił się pomysł reformy i zamienienie wskaźnika WIBOR na WIRON.
Jak czytamy w oświadczeniu NGR:
“Reforma ta zainspirowana jest działaniami wprowadzającymi alternatywy dla wskaźników typu IBOR, do których należy również WIBOR. Wynika to z zaleceń regulacyjnych Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) oraz Rady Stabilności Finansowej (FSB), które w przypadku Unii Europejskiej zostały transponowane do formy aktu prawnego, jakim jest rozporządzenie BMR.”
Reforma ta, ma dobiec końca w 2025 roku.
Czy jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców ?
Przyjrzyjmy się temu z bliska ?
Spis Treści
W jej skład wchodzą przedstawiciele:
a także:
Na stronie NGR już możemy śledzić zmiany jakie zostały wprowadzone od początku założenia grupy.
Jedną z ważniejszych z nich jest to, że wskaźnik WIRON stał się wskaźnikiem stopy procentowej.
W odróżnieniu do WIBOR, stawka WIRON bazuje na rzeczywistych transakcjach depozytowych jednodniowych (overnight) zawieranych przez banki z instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami.
NGR następnie opracowała tak zwaną “Mapę Drogową” projektu – to jest, harmonogram wprowadzenia zmian.
Tutaj możecie znaleźć link do pełnego harmonogramu.
Tymczasem w zarysie najważniejsze podpunkty to :
“Wybór docelowego wskaźnika referencyjnego typu RFR oraz identyfikacja zakresu działania NGR celem skutecznej i bezpiecznej jego implementacji.”
“Zapewnienie stopniowego wprowadzania nowo wybranego wskaźnika referencyjnego do umów i instrumentów finansowych – budowanie realnej podstawy do przebudowy funkcjonowania systemu finansowego. Nowe produkty finansowe są niezbędne aby zapewnić płynne auto-dostosowanie się systemu finansowego.”
“Zakłada się budowę przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR na rzecz produktów i instrumentów stosujących WIRON, aż do ich całkowitego wyparcia.”
“Powszechne stosowanie RFR [Risk-Free Rates].”
W opinii prezesa GPW Benchmark, Zbigniewa Mindy, słychać zdecydowanie pozytywny ton. A to dlatego, że historycznie, wskaźnik WIRON zawsze znajdowały się kilka punktów procentowych poniżej WIBOR [na dzień 23.01.2023r. WIRON wynosi 5,78% a WIBOR 7%].
Jednak szef GPW, Marek Dietl, studzi trochę entuzjazm konsumentów.
W jego opinii :
“WIRON zgodnie z europejskim prawem nie powinien odbiegać od WIBOR-u.Założenia europejskiego rozporządzenia BMR są takie, że WIRON i WIBOR® powinny przyjmować podobne wartości.Gdyby było wyżej, trzeba byłoby WIRON skorygować w dół. Jeśli byłby niższy, należałoby skorygować go w górę.”
Z symulacji oraz obliczeń, dowiadujemy się, że oszczędności będą, ale zanim zaczniemy świętować trochę jeszcze poczekamy.
Do tego czasu, proponujemy Państwo, mimo wszystko, walczenie o swoje u naszego boku!
Zapraszamy do BEZPŁATNEJ analizy umów kredytowych.
Wystarczy, że prześlecie Państwo do nas umowę o kredyt a my wrócimy do was z informacją, co można z takową zrobić i o co powalczyć.
Dopiero po otrzymaniu naszej opinii zdecydują Państwo czy chcą współpracować z naszą kancelarią.
68 452 22 16
Formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo TUTAJ.