fbpx
W 2023 stawka za brak ubezpieczenia OC wzrośnie 2 krotnie w ciągu roku
6 stycznia 2023
Kredyt Hipoteczny spłacony przed czasem i do tego nasz klient wraca z kieszenią pełniejszą o 11 tys. złotych. 
28 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

WIBOR odliczony od kredytu – kilka tysięcy złotych w kieszeni – Czy to możliwe? 

Jakiś czas temu, około połowy roku 2022, zawrzało w świecie kredytów, a to za sprawą Sądu Okręgowe w Katowicach i jego decyzji o zabezpieczeniu roszczenia konsumenta, które pozbawiło bank prawa do doliczania WIBOR-u do jego raty kredytowej. 

Dziś kiedy wskaźniki oprocentowania idą w górę w zawrotnym tempie, wyrok ten jest nadzieją na horyzoncie. 

Zwycięstwo posiadaczy kredytu w złotych w sądowej walce z bankiem: WIBOR zawieszony

I tak oto 3 listopada 2022 roku sąd okręgowy w Katowicach wydał wyrok, który natychmiast przełożyło się na 5 tys złotych miesięcznie w kieszeni pozywającego! 

Tak więc, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank został pozbawiony prawa doliczania WIBOR-u do raty kredytowej. 

Jak to? 

Otóż sąd uznał, że metoda ustalania oprocentowania umownego na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR jest wadliwa. 

Okazuje się, że „w wielu przypadkach umowy kredytów w PLN posiadają wady, które mogą prowadzić do ustalenia ich nieważności albo wyeliminowania z umowy postanowień, na podstawie których w ostatnim czasie tak znacząco zwiększyło się oprocentowanie kredytów”.

Według naszej wiedzy, na dzień dzisiejszy, jest to pierwsze takie orzeczenie wydane przez polski sąd i może mieć duże implikacje dla umów kredytowych w PLN.

Środowisko prawnicze nazywa wyrok ten „przełomowym”

Pomimo tego, że rezultat takiego pozwu jest jeszcze niepewny, to konsumenci, którzy odważą się na pozew sądowy w sprawie WIBOR-u nie ryzykują wiele. 

Na jakiej podstawie ?

Banki zobowiązane są do jasnego informowania kredytobiorców o możliwym ryzyku, jakie niesie ze sobą zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych, które są zobowiązaniem długoterminowym.

Jeśli oprocentowanie określone w umowie kredytowej zostanie uznane za wadliwe, kredytobiorca, który jest uważany za konsumenta, może podjąć działania prawne i wystąpić o to, aby sąd zbadał postanowienie umowy dotyczące zmiany oprocentowania. 

Kredytobiorca może również żądać, aby cała umowa została uznana za nieważną z powodu braku określonego oprocentowania kredytu.

W wypadku uznania takiego zapisu umownego za niedozwolony i usunięcia go, w OWU pozostają tylko parametry pozwalające na ustalenie stałego, wejściowego oprocentowania kredytu, który może być podany w umowie jako WIBOR + marża (stały dla całego okresu obowiązywania umowy) lub nawet sama marża kredytu, gdy WIBOR zostanie skutecznie wyeliminowany z Umowy. 

Na stronie kancelarii prowadzącej sprawę możemy przeczytać :

“Uzyskanie zabezpieczenia pozwala kredytobiorcy na obniżenie raty kredytowej już teraz, bez oczekiwania na prawomocny wyrok, który zostanie wydany w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wielu kredytobiorców już dzisiaj utraciło możliwość dalszej spłaty kredytu – dla takich osób uzyskanie postanowienia o zabezpieczeniu może okazać się szczególnie pomocne.

Zgodnie z treścią postanowienia kredytobiorca ma obecnie 2 tygodnie na złożenie pozwu, w którym będzie dochodził wyeliminowania z umowy WIBOR. Bank najprawdopodobniej złoży zaś zażalenie na postanowienie.

Przypuszczamy, że postępowanie sądowe w tej sprawie do jego prawomocnego zakończenia może potrwać kilka lat. Sprawa z pewnością będzie miała precedensowy charakter.”

Pomoc F24.pl

Zapraszamy wszystkich Państwa, którzy mają wątpliwości co do swojej umowy kredytu do kontaktu z naszą kancelarią. 

Proponujemy BEZPŁATNE analizy umów, które pomogą Państwu ocenić swoje szanse i możliwości. 

Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub pisemnie: 

68 452 22 16

biuro@f24.pl

Link do formularza zgłoszeniowego znajdą Państwo TUTAJ.

.