fbpx
Upadłość konsumencka – czy to opcja dla Ciebie ?
20 czerwca 2021
KONSUMENCKIE POSTĘPOWANIE UKŁADOWE – czym jest i jakie są jej cele?
24 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Upadłość konsumencka – Co dokładnie z majątkiem?

Upadłość konsumencka - Co dokładnie z majątkiem?

W poprzednim artykule wyjaśniliśmy już czym jest upadłość konsumencka. 

Zajęliśmy się już, także opisaniem tego, jak powinien wyglądać wniosek o wystąpienie o upadłość, a także co powinien on zawierać i gdzie powinien zostać złożony. 

Dzisiejszy wpis, będzie streszczeniem informacji, jakie podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, na temat tego, co w rzeczywistości oznacza ogłoszenie upadłości konsumenckiej dla twojego majątku?  

Co zatrzymamy, a co zostanie sprzedane ? 

Ministerstwo Sprawiedliwości skonstruowało mechanizm upadłości, w celu zminimalizowania szoku, jaki bankructwo, (czy to z powodu trudnej sytuacji życiowej , czy to z zaniedbania), niesie ze sobą dla dłużnika, a także dla jego wierzytelników. 

Mechanizm ten, ma na celu ochronę obu stron. 

Co tak naprawdę będziemy mogli zatrzymać, a co zostanie sprzedane w celu pokrycia dłużników w sytuacji, kiedy ogłosimy upadłość konsumencka ? 

Majątek ruchomy 

Po pierwsze, będziemy musieli pożegnać się z luksusowym wyposażeniem domu czy mieszkania.  

Po drugie pojazd mechaniczny. Także i on podlegać będzie sprzedaży “chyba że jest on niezbędny z uwagi na niepełnosprawność Twoją lub członka Twojej rodziny”.

Należy jednak wspomnieć, że syndyk, może zezwolić na korzystanie z pojazdu, aż do czasu jego sprzedaży. 

Za to, nie zostaniesz pozbawiony standardowego wyposażenia mającego charakter codziennego użycia, “jeżeli mogłoby być sprzedane tylko znacznie poniżej swojej wartości, ale zachowują dla Ciebie znaczną wartość użytkową”. Jako przykład podano tutaj średniej klasy komputer lub rower. 

Masz prawo, także zachować narzędzia służące do nauki, niezbędne do pracy, żywność czy też ubrania 

Wynagrodzenie 

Ochronie podlega połowa Twojego wynagrodzenia, nie mniej jednak niż kwota odpowiadająca minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.

Korzystanie z rachunku bankowego

To może zostać Ci początkowo utrudnione. Niektóre banki, blokują konta klientów z momentem otrzymania informacji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej klienta. Po otrzymaniu stosownych dyspozycji od syndyka, bank wznowi Ci dostęp do konta. Skontaktuj się z syndykiem by ustalić zasady korzystania z konta. Aby lepiej zrozumieć procedury, jakimi Twój bank posługuje się w takiej sytuacji skontaktuj się z nim.

Emerytura i renta

“Podlegają ochronie w wysokości 75% świadczenia”.  Minimalna kwota jaka zostanie ci pozostawiona do dyspozycji, nie może być mniejsza niż 825 zł netto

500+ i inne świadczenia 

Podczas postępowania, pełnej ochronie podlegać będą świadczenia z pomocy społecznej takie jak :

  • świadczenia alimentacyjne, 
  • rodzinne, 
  • i wychowawcze (w tym 500+); 

<pstyle=”text-align: justify;”class=”has-medium-font-size”> Oraz dodatki :

  • rodzinne,
  • Pielęgnacyjne
  • porodowe;
  • i jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.

Nieruchomości

Jeśli w momencie wystąpienia o upadłość konsumencką  jesteś w posiadaniu nieruchomość/ci, takowa/e zostanie sprzedana w celu pokrycia twoich długów. 

Jednak od razu, zaznaczyć trzeba, że osobie występującej o upadłość konsumencką przysługuje ochrona przed bezdomnością. W poradniku Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy:

“Jeżeli jesteś właścicielem domu lub mieszkania, w którym zamieszkujesz po ogłoszeniu upadłości będziesz mógł wraz z bliskimi dalej tam mieszkać, ale nie dłużej niż do czasu sprzedaży nieruchomości przez syndyka. Zakres korzystania oraz czas korzystania z nieruchomości określi na Twój wniosek sąd. Z sumy uzyskanej ze sprzedaży sąd może wydzielić kwotę, która pozwoli Ci wynająć mieszkanie na okres od roku do 2 lat.” 

Natomiast, w wypadku kiedy mieszkanie wynajmujesz lub zawarłeś umowę na podstawie innego stosunku prawnego, “ogłoszenie upadłości nie wpływa na Twoje prawa i obowiązki”.  

Profesjonalna pomoc F24.pl

W dalszym ciągu wydaje ci się, że to zbyt trudny proces i pomyłki nie wchodzą w grę?

Zgłoś się do nas po bezpłatną poradę! 

Pomożemy Ci zrozumieć czy to rozwiązanie dla Ciebie !  

Szczycimy się skutecznością i profesjonalizmem. Cenimy czas Naszych Klientów. 

Pozdrawiamy 

Team F24.pl