Unieważnić pożyczkę wiemy, że każdy by chciał. Dlatego dziś sprawdzimy w jakich okolicznościach pożyczkodawca ma prawo ja unieważnić.
Spis Treści
Zostaje ona zawarta pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą, który może być osobą prywatną lub przedsiębiorcą.
Jeśli pożyczasz nie więcej niż 1000 zł, umowa nie musi być spisana w formie dokumentu. Może zostać zawarta ustnie.
W wypadku, gdz umowa zawierana jest w formie tradycyjnego dokumentu, musi zostać podpisana przez obie strony. Natomiast, w przypadku pożyczki przez internet do stosuje się tak zwany przelew weryfikacyjny.
To Kodeks Cywilny, a nie Ustawa o Prawie Bankowym reguluje zasady umowy o pożyczkę.
W takowej, zawarte powinny zostać informacje, które potwierdzają fakt jej udzielenia.
Teraz, kiedy przypomnieliśmy sobie już, jak poprawnie stworzona powinna być umowa o pożyczkę, zajmijmy się wypadkami w świetle których umowa ta, może zostać unieważniona?
Warto pamiętać, że umowa pożyczkowa jest umową, która wyszczególnia przepisy i ustalenia w jakie wchodzisz z pożyczkodawcą.
Już dziś wiemy, że wiele umów o pożyczkę czy kredyt zawierało i zawiera klauzule niezgodne z prawem co powoduje ich unieważnienie.
Jedna z takich niedozwolonych klauzul najczęściej występujących w umowach jest np. brak możliwości negocjacji jej warunków.
Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku oraz Kodeks Cywilny mówią wyraźnie :
“maksymalne oprocentowanie kredytu, pożyczki czy chwilówki nie może wynosić więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej NBP powiększonej o wartość 3,5%.”
Na obecną chwilę wartość stopy referencyjnej to 6,75 %. To oznacza, że maksymalne oprocentowanie wyniesie 20,5%.
Jeśli okaże się, że w Twojej umowie brakuje, na przykład:
w takich wypadkach można uznać umowę za nieważną!
Wyobraźmy sobie, że wziąłeś pożyczkę na 5 tyś złotych, a pożyczkodawca zażyczył siebie zabezpieczenie hipoteką. Korzyść jaką pożyczkodawca miałby z pożyczki w wypadku, gdy pożyczkobiorca nie jest w stanie jej spłacić, byłaby nieproporcjonalna w stosunku do pożyczonej kwoty. Prawo chroni pożyczkodawcę przed takimi okolicznościami. Masz prawo wystąpić o unieważnienie takiej umowy.
Już jakiś czas temu, pisaliśmy co robić w wypadku, gdy ktoś wykradł twoje dane osobowe i używa ich do, na przykła, zaciągnięcia pożyczki .
Inną sytuacją z jaką można się spotkać, to ta w której na przykład najbliższa rodzina wymusza na osobie by ta zaciągneła zobowiązanie. Jeśli poszkodowany
Samodzielnie musisz udowodnić bankowi, że to nie Ty jesteś beneficjentem zaciągniętego zobowiązania.
Reasumujac, w F24.pl wiemy jak trudno jest osobom bez doświadczenia odnaleźć się w zawiłym świecie finansów i ich umów.
Wychwycenie w umowie, chociażby klauzul niedozwolonych, jeśli nie wiemy czego szukamy, może być trudne nawet dla najbardziej zmotywowanych.
Dlatego nasza kancelaria proponuje BEZPŁATNE analizy umów, po których otrzymujecie Państwo informacje o możliwych ścieżkach postępowania.
Dopiero wtedy zdecydujecie czy chcecie podjąć z nami współpracę.
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, zadzwonić lub wysłać email :
68 452 22 16