fbpx
Sąd w Kaliszu wywołał wilka z lasu – coraz więcej spraw o WIBOR wpływa do polskich sądów
22 listopada 2023
Brak wymiany opon na zimowe – konsekwencje : co warto wiedzieć
9 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Ugoda z bankiem ? Kilka powodów dla jakich powinieneś zawsze poczekać nim się zdecydujesz

Ugoda z bankiem to temat bardzo na czasie.

Dziś można powiedzieć już wprost, że zainteresowanie Frankowiczów pozwami o unieważnienie kredytów na podstawie wykrycia klauzul niedozwolonych, przygniotło sektor bankowy. 

Przygniotło go do tego stopnia, że stara się on odbudować swoją reputację rozdając teraz ugody każdemu klientowi frankowemu, na każdym etapie, czy to procesu czy spłacania rat. 

W poprzedni artykule zwruciliśmy także uwagę na fakt, że banki rozpoczęły agresywne kampanie ugodowe. Przekonują one swoich klientów zaletami i uczciwością takiego rozwiązania. 

Dlaczego nie powinieneś podpisywać umowy 

Pierwszą zasadą podczas zawierania jakiejkolwiek umowy jest jej dokładne przeczytanie.

Do tego, by coś dokładnie przeczytać i dogłębnie zrozumieć, trzeba wiedzieć co się czyta i pod jakim kątem. Na szczęście nie musisz studiować prawa tylko po to. W zrozumieniu zawiłych kruczków prawnych pomagamy my – F24.pl.  

Coraz częściej banki zaskakują swoich klientów CHF, czy to na etapie pozwu i procesu, czy to w trakcie spłaty kredytu, posyłając im, ni z tego ni z owego, ugody. Pomijając tym samym na przykład adwokata, który sprawę o unieważnienie umowy frankowej prowadzi. 

Dlaczego nie powinieneś jej podpisywać? 

Po pierwsze, ponieważ bank tylko na to liczy. Gdyby chciał w rzeczywistości zaproponować klientowi sprawiedliwe rozwiązanie problemu, nie bałby się, że umowa trafi do radcy czy adwokata. 

Podstawową zasadą w tego typu sprawach jest skontaktowanie się z radcą prawnym lub adwokatem, który będzie umiał rozszyfrować lub też poprowadzić negocjacje, jeśli takimi będziesz zainteresowany. 

Po drugie, możesz być pewny, że gdy odrzucisz pierwszą propozycję umowy, za jakiś czas, nadejdzie kolejna – trochę lepsza. 

Dlaczego teraz? 

Spraw frankowych przybywa. 

Na dzień dzisiejszy w sądach jest już ponad 130 000 spraw o unieważnienie kredytów hipotecznych we frankach.

Aby nie dopuścić do start, w wypadku przegrania tysięcy procesów, zaczęły one politykę redukcji portfeli hipotek frankowych. To oznacza, że banki chcą jak najszybciej pozbyć się jak największej ilości klientów frankowych, jak najmniejszym kosztem. 

Ponieważ sądowe unieważnienie umowy o kredyt walutowy w efekcie odkręca całą sytuację. Jakby nigdy kredytu nie było.   

Orzecznictwo w sprawach frankowych klaryfikuje się z każdym procesem i z każdą opinią TSUE na ten temat. Wyroki dotyczące kwestii waloryzacji kapitału czy też przedawnienia roszczeń po stronie kredytodawcy mogą przyspieszyć jeszcze bardziej “frankowy pociąg”.

Dlatego banki robią co mogą aby obniżyć efekt jaki pozytywne dla konsumentów orzecznictwo może przynieść. Czyli straty olbrzymich 

Konsekwencje podpisania ugody

Jedną z konsekwencji podpisania ugody bez konsultacji z adwokatem prowadzącym sprawę sądową, może być chociażby to, że kredytobiorca może zostać obarczony kosztami procesu. W rezultacie, już na dzień dobry konsument będzie musiał wydać sumę rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od tego na jakim etapie toczyła się sprawa, oraz o to ile wart był spór.  

Dodatkowo podpisując ugodę, konsument zrzeka się wszelkich roszczeń względem banku, dotyczących treści spornej umowy frankowej.  

Podsumowując. W wypadku otrzymania bezpośrednio propozycji ugody od banku, zalecamy skonsultować się z radcą lub adwokatem. Są oni w stanie zrozumieć dokładnie co tak naprawdę kryje się w ugodzie. 

Pomoc F24.pl

W naszej kancelarii, pomogliśmy już niejednej osobie wygrać proces o unieważnienie umowy o kredyt walutowy. Jedno jest pewne. Wchodząc we współpracę z profesjonalną kancelarią, oszczędzasz przede wszystkim swój czas i pieniądze. Nie wspominając o tym, że w sytuacjach stresu nie pozostajesz sam. Zdajesz się na ekspertów, którzy mają z tego typu sprawami do czynienia na co dzień.  

Chcemy przypomnieć, że ci którzy decydują się na unieważnienie umowy kredytowej w procesie sądowym, są zwolnieni od podatku dochodowego

Korzyść materialna z wyroku unieważniającego umowę walutową, jest wyłączona spod regulacji ustawy o podatku dochodowym. Cyt. : “gdyż stanowi przychód wynikający z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.”

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się ile możecie “wygrać” w takim procesie, zapraszamy na BEZPŁATNĄ analizę umowy. 

Wykonujemy je po to, by mogli Państwo podjąć świadomą decyzje o współpracy z nami.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem maila: 

68 452 22 16

biuro@f24.pl