My zdajemy Wam sprawozdanie: „Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne a odszkodowania.”
Do biura Rzecznika Finansowego wpływa wiele pytań na temat ubezpieczeń związanych z odszkodowaniami wywołanymi przez silne nieprzewidywalne warunki atmosferyczne.
Spis Treści
Najczęściej pojawiającym się pytaniem jakie zadają poszkodowani konsumenci, jest :
Odpowiedz na to pytanie jest prosta:
PAMIETAJ! Masz prawo do pokrycia kosztów związanych z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. Jeżeli np. kupiłeś folie do przykrycia dachu lub zlecił prace specjaliście, zatrzymaj rachunek \ fakturę. Są one podstawą do zwrotu kosztów przez ubezpieczyciela.
Kolejnym często zadawanym pytaniem Ekspertom Rzecznika jest:
Uproszczone ścieżki likwidacji szkody to coraz częściej proponowane przez ubezpieczycieli rozwiązanie w przypadku szkód wywołanych przez burze czy wichury.
Polega ona na załatwieniu wszystkich formalności wirtualnie.
Bez konieczności pojawienia się na miejscu zdarzenia eksperta z ubezpieczalni.
Co mamy na myśli mówiąc “wirtualnie”?
Po zapoznaniu się z przesłanymi zdjęciami i opisem, ubezpieczyciel ocenia koszty zniszczenia i naprawy, po czym skontaktuje się z poszkodowanym telefonicznie, aby przedstawić mu proponowana sume odszkodowania.
Teraz odpowiedź na pytanie :
Tutaj kilka punktów, o których trzeba pamiętać, aby cały proces przebiegł jak najbardziej pozytywnie:
W poradniku, Rzecznik Finansowy podkreśla, że: “ warto uzgodnić od razu szczegółowy, najlepiej pisemny kosztorys prac.” Chociażby po to, aby uniknąć sytuacji, w której już po zaakceptowaniu ugody i po podjęciu prac, okazuje się, że jednak koszty remontu są wyższe niż kwota otrzymanego odszkodowania.
Jeżeli z jakiegoś powodu wydaje nam się, że kwota, którą proponuje ubezpieczyciel jest niewystarczająca, możemy zaproponować inną. Taki “przetarg” to raczej normalna praktyka w tego typu likwidacja szkód.
“Należy pamiętać, że w ramach ugody strony nie ustalają wysokości szkody, lecz wysokość odszkodowania, które może mieć charakter szacunkowy i nie zawsze będzie odzwierciedlać wartość szkody.”
Kolejnym regularnie pojawiającym się pytaniem jest:
To pozwoli mu zrozumieć .jak szkoda została wykalkulowana, co zostało uwzględnione w odszkodowaniu oraz to w jaki sposób wycenione zostały elementy, które uległy zniszczeniu.
Pomoże on rozwikłać wątpliwości związane z zagadnieniami prawnymi wyliczenia szkody.
Na przykład: “dwukrotnego naliczenia wskaźnika zużycia budynku przy obowiązkowym ubezpieczeniu budynków rolniczych gospodarstwie rolnym czy stosowania zasady proporcji w dobrowolnym ubezpieczeniu domu.”
Przeczytaj także nasz poprzedni artykuł na ten temat.