fbpx
Stawki ubezpieczenia OC będą wzrastać?
30 lipca 2022
Tyle wyniesie kara za brak OC w 2023 roku ?
9 sierpnia 2022
Pokaż wszystkie

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. KNF, w nadchodzących dniach, opublikuje rekomendacje dotyczące ubezpieczeń i likwidacji szkód. Krystian Wiercioch, wiceprzewodniczący KNF także uważa, że z powodu sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, ceny ubezpieczenia OC powinny rosnąć, a nie maleć.   

Celem rekomendacji jest jest poprawienie standardów procesu likwidacji szkód komunikacyjnych przy niewielkim koszcie dla konsumentów. Wiceprezes mówi, że podwyżka cen ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych po wejściu w życie rekomendacji nie będzie większa niż 20 złotych w skali roku. 

Rekomendacje Komisj Nadzoru Finansowego

Dowiadujemy się od niego także, że akt prawny KNF zawiera, na dzień dzisiejszy, 25 rekomendacji głównych, które posiadają pod rekomendacje szczegółowe.

Które rekomendacje Komisj Nadzoru Finansowego będą miały największy wpływ na rynek ubezpieczeniowy?

Krystian Wiercioch, wiceprezes KNF, uważa, że największy wpływ będzie miała rekomendacja ”o przyznaniu poszkodowanemu takiej kwoty odszkodowania, która pozwoli przywrócić auto do stanu sprzed wypadku. KNF nalega na ubezpieczycieli, by podczas sporządzania kosztorysów kierowali się cenami z rynku lokalnego. To znaczy takiego ktory, znajduje się w okolicy miejsca zamieszkania poszkodowanego. 

KNF także zachęca ubezpieczycieli do stosowania kompleksowej usługi likwidacji szkody “door to door”. Usługa ta miałaby na celu kompleksowa likwidacja szkody. Zaczynając od holowania pojazdu, poprzez udostępnienia auta zastępczego, zorganizowanie naprawy, a na końcu wymianę samochodu zastępczego na naprawiony. 

Także, rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego na temat zawierania ugód w przypadku szkód na pojeździe jest jedną z istotniejszych. KNF uważa, że sytuacje tego typu powinny być bardzo rzadkie.  Rekomendacja ta, zawiera szczegółowe informacje na temat tego w jakim wypadku może zostać ugoda zawarta. 

Towarzystwa Ubezpieczeniowe będą miały 3 miesiące na wdrożenie nowych rekomendacji KNF. 

Podkreśla także, że przy obecnej sytuacji gospodarczej, rosnących stopach procentowych i inflacji, TU nie powinny obniżać kosztów ubezpieczenia OC. Drożejące ceny części zamiennych, czy też większy poziom skomplikowania technologicznego pojazdów podniesie koszty likwidacji szkody, które będą zmuszeni ponosić ubezpieczyciele. 

Wiercioch, także przestrzega ubezpieczycieli, którzy proponują polisy w cenie nie pozwalającej na pokrycie wszystkich kosztów w razie szkody. Według KNF, stanowi naruszenie ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Wyjaśnia, że KNF będzie prowadził rozmowy z tymi firmami. Jednocześnie nie ukrywa, że sytuacja ta może skonczyć się karami dla TU.  

Wszystkie rekomendacje znajdziecie Państwo na stronie 8 (i kolejnych,) dokumentu opublikowanego przez KNF. 

Stawki OC będą wzrastać

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, to nie jedyna przyczyna wzrostu cen ubezpieczeń.

Kolejnym powodem, jest Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 roku (Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw Dz.U. 2021 poz 2328). Z dniem 17 czerwca, daje ubezpieczycielom zielone światło, na korzystanie z danych znajdujących się w bazie wykroczeń i punktów karnych

Jeśli chcesz dowiedziec się więcej przeczytaj nasz poprzedni artykuł.