fbpx
Komornik zajął Ci emeryturę lub rentę? 
17 marca 2023
Nowa ustawa frankowa czyli jak banki próbują zatrzymać frankowiczów.
30 marca 2023
Pokaż wszystkie

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – czy można je unieważnić ?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty. Windykator przysłał do Ciebie przedsądowe wezwanie do zapłaty. Pojawiają się w naszej pracy przypadki, w których windykatorzy wysyłają wezwania do zapłaty długów, które dawno przedawniły się lub ich istnienie jest trudne do ustalenia.

Jak wynika z naszego doświadczenia, robią to ponieważ są to tak zwane łatwe pieniądze. Jak to? 

Otóż wielu konsumentów, nie znając swoich praw, albo płaci ze strachu, albo nie zastanawiając się dobrze, dzwoni pod podany numer. 

Zapominają zastanowić się na spokojnie nad tym skąd taka suma pieniędzy na wezwaniu, albo czy jest ono pełnomocne lub może przedawniło się? 

Dlatego dzisiaj przyjrzymy się temu bliżej.

Po pierwsze NIE UŁATWIAJ pracy windykatorom

Zadaniem firmy windykacyjnej jest wywołanie u Ciebie reakcji strachu. To natomiast prowadzi wielu z nas do podejmowania pochopnych decyzji. 

Wielu ludzi w sytuacji otrzymania wezwania do zapłaty chwyta za telefon i dzwoni pod numer podany na korespondencji. BŁĄD! 

W ten sposób samowolnie oddajemy się w ręce windykatora. Teraz dysponuje on naszym numerem telefonu i może o każdej porze dnia i nocy do ciebie zadzwonić. To znacznie podnosi poziom stresu, a podczas takich rozmów konsument często łapię się na chwyty używane przez windykatorów. Pod wpływem presji stresu uznaje swój dług, wyraża wolę spłaty takowego i podaje swój adres. 

W tym momencie, windykator może potwierdzić Twoje dane adresowe i wysłać do ciebie windykatora terenowego już bez wątpliwości, że trafi na niewłaściwą osobę. 

Warto pamiętać także o tym, że windykatorzy nagrywaja rozmowy telefoniczne w ten sposób gromadząc materiał, który potem mogą użyć w sądzie przeciwko Tobie. 

Z naszego doświadczenia wynika także, że ugoda z windykatorem nie oznacza końca sprawy. Często pojawiają się dodatkowe opłaty, a także straszenie komornikiem i sądem jest im nie obce. 

Należy więc trzymać się na baczności i nie reagować pod wpływem pierwszych emocji. Reakcja opisana powyżej, może ułatwić windykatorowi uzyskanie sądowego nakazu zapłaty, a to znacznie utrudni lub wręcz uniemożliwi wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty.  

Ostateczne czy przedsądowe wezwanie do zapłaty? Czy jest to to samo? 

Z naszego punktu widzenia odpowiedź brzmi: TAK. 

Uznać można także, że wierzyciel każde z wysłanych wezwań może potraktować jako ostateczne i przedsądowe. 

Bez znaczenia, które z nich otrzymałeś, świadczy ono o tym, że wierzyciel ma zamiar skierować sprawę do sądu i zawsze traktuje je jako ostateczne . 

Niezależnie od tego jakie wezwanie otrzymałeś, pierwszym pytaniem jest od kogo je otrzymałeś – czy jest to wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej czy też od banku. W tym drugim wypadku znaczenie ma także to czy bank dokonał wypowiedzenia umowy kredytu. 

Przedsądowe wezwanie do zapłaty nie zobowiązuje cię do niczego!

Po pierwsze zauważmy, że w większości przypadków wysyłane jest ono listem zwykłym a nie poleconym. Windykator nie ma żadnego potwierdzenia czy korespondencje odebrałeś i przeczytałeś. 

Tak więc, w wypadku otrzymania takich wezwań najlepszym wyjściem jest ignorowanie ich. W ten sposób pozostajesz anonimowy i nie ułatwiasz firmie windykacyjnej pracy. Nie podasz z dobrej woli swojego adresu czy też nie uznasz nieumyślnie długu za swój. 

Najlepszym wyjściem w wypadku, kiedy już zaczniemy otrzymywać korespondencję od firmy windykacyjnej, jest skontaktowanie się z prawnikiem od spraw windykacyjnych. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych błędów. 

W tym miejscu polecamy naszą kancelarię F24.pl, w której prowadzimy BEZPŁATNE analizy spraw. 

Z naszego doświadczenia wynika, że osoby starające sie na swoja rękę rozwiązać sytuację i składają do banków czy chwilówek wnioski o rozłożenie długu na raty czy też o przedawnienie długu. Niestety może to stać się kolejnym problemem w złożeniu później sprzeciwu od nakazu zapłaty. 

Nie rozpoznajesz nazwy firmy, która domaga się od Ciebie pieniędzy? 

W ostatnich latach, powstało wiele firm zajmujących się windykacją. Często także posługują się one innymi mniejszymi kancelariami. Na otrzymanej korespondencji powinno znajdować się dla kogo windykuje wybrana kancelaria. Najczęstszymi firmami, które pojawiają się na przedsądowych wezwaniach do zapłaty są :

  1. KRUK;
  2. ULTIMO;
  3. BEST;
  4. GET BACK;
  5. EGB WIERZYTELNOŚCI;
  6. KANCELARIA MEDIUS;
  7. RAPORT;
  8. HORYZONT;
  9. easyDEBT;
  10. EOS KSI;
  11. CORPUS IURIS;
  12. KREDYT INKASO;
  13. INTRUM JUSTITIA;
  14. P.R.E.S.C.O.;
  15. Trigon Profit

Otrzymałeś wezwanie poczta elektroniczna? 

W tym wypadku do czasu, gdy nie potwierdzisz, że takowe otrzymałeś nie nabierze ono skutków prawnych. 

Ale tutaj miej się na baczności. Istnieją bowiem dwa sposoby, które mogą sprawić, że wezwanie do zapłaty nabiera ważności. 

Po pierwsze, po otwarciu emaila może pojawić się automatyczne zapytanie o potwierdzenie odbioru – jeśli taką opcję wybrał nadawca.

Po drugie, pamiętaj, że jeśli na taki email odpowiesz, może on zostać użyty przeciwko Tobie w sądzie. 

W szczególności jeśli podajesz w nim oficjalne konkretne informacje, oraz to, że da się stwierdzić jednoznacznie, że adres email należy do dłużnika. 

Co stanie się jeśli nie zareagujesz na przedsądowe wezwanie do zapłaty? 

Z naszego doświadczenia wynika, że firmy windykacyjne często popełniają błędy lub robią je świadomie. Jednym z nich, który zauważamy powtarza się, to wysłanie wezwania przedwcześnie. To znaczy konsument nie otrzymał jeszcze wypowiedzenia umowy kredytu. 

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ firmy windykacyjne wiedzą, że wielu konsumentów nie zna swoich praw i w momencie otrzymania przedsądowego wezwania do zapłaty, zadziała pod wpływem emocji, nie zastanawiając się czy dług w wezwaniu tak naprawdę istnieje lub czy jego wysokość jest prawidłowa.

Dlatego, lepiej niż kontaktować się  z windykatorem jest poprosić o poradę, np w F24.pl, tymbardziej, że jest ona bezpłatna. W ten sposób nie narażamy się na uznanie długu, który nie jest nasz lub jest nieprawidłowo naliczony lub nie ma podstaw prawnych. 

Co może się stać jeśli zignorujesz przedsądowe wezwanie do zapłaty? 

Otóż, sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu. Jest to dobra wiadomość ponieważ jako konsument masz prawo do obrony. Możesz odwołać się od orzeczeń sądowych takich jak nakaz zapłaty. 

Jest to także dobry moment by rozpocząć oddłużanie na serio.

Najlepiej skontaktować się z profesjonalną kancelaria, która wie jak postępować w takich przypadkach i zna dobrze błędy jakie firmy windykacyjne mogą popełnić podczas trwania procesu sądowego.

Pomoc F24.pl 

Możecie państwo zapoznać się z naszymi wcześniejszymi artykułami na ten temat. Pamiętaj, że jako konsument masz prawa! Nie musisz ułatwiać pracy firmom windykacyjnym . 

Najważniejsze to nie dać się ponieść emocjom i poszukać profesjonalnej pomocy. 

W F24.pl udzielamy porad bezpłatnie, po to by nasi klienci mieli wolną rękę oraz zdecydowali o swojej przyszłości w świadomy sposób, bez presji. Chcemy by nasi klienci zrozumieli jakie mają opcje postępowania oraz prawa.

Wystarczy napisać do nas lub zgłosić się telefonicznie: 

biuro@f24.pl

68 452 22 16