Podatek od odszkodowania?
Otrzymałeś odszkodowanie i zastanawiasz się czy musisz zapłacić od niego podatek ?
Jak zapatruje się na to Urząd Skarbowy ?
W świetle prawa, nie jest to tak jasne jakby się mogło wydawać.
Czytając art. 21 [Zwolnienia przedmiotowe] – Podatek dochodowy od osób fizycznych, pierwsze co rzuca się w oczy to to, że artykuł ten zawiera WIELE wyjątków.
Nie ma jednolitej zasady co do opodatkowania odszkodowania.
Chociaż ustawa o podatku od dochodu osób fizycznych wskazuje, że opodatkowaniu podlega, co do zasady, dochód pochodzący z każdego źródła.
Tak więc, jakikolwiek dochód, który wpływa na konto powinien być opodatkowany chyba, że art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewiduje wyjątek.
Dochód rozumiany jest jako przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. ( kosztami w tym znaczeniu mogą być np. wydatki na pomoc prawną)
Spis Treści
Kto nie musi zapłacić:
Kto musi zapłacić:
Uwaga! Art.21 zawiera wiele wyjątków od reguły, tak więc dla pewności, każdy przypadek powinien zostać oceniony indywidualnie.
Jak zapewne wszyscy czytelnicy wiedzą, Polski Ład, to zmiany właśnie w prawie podatkowym.
Wielu ekspertów podkreśla to, jak skomplikowane jest uzyskanie wszelkich środków od ubezpieczyciela przez poszkodowanego.
Zazwyczaj, dopiero po wystąpieniu na drogę sądową, z zaangażowaniem wielu środków, a także z odroczeniem naprawienia skutków czynu niedozwolonego, poszkodowany jest wstanie uzyskać odszkodowanie.
Tymczasem odsetki za opóźnienie powstają i to na skutek czynników niezależnych od poszkodowanego. Czy to z zaniechania po stronie ubezpieczyciela lub sprawcy lub na skutek długości trwania postępowania sądowego.
W tym wypadku ciężar podatkowy leżał wyłącznie po stronie poszkodowanego.
Procedury przyznawania rent i zadośćuczynień niejednokrotnie są tak rozwlekle i skomplikowane (np, przyznanie błędu medycznego), że odsetki stają się równe, a czasem nawet przewyższają główne roszczenie.
I tutaj Polski Ład przyszedł z pomocą zwolnieniając od podatku odsetki od odszkodowań czy zadośćuczynień. Przynosi to spokój poszkodowanemu, który nie musi płacić podatku od odsetek, a zakład ubezpieczeniowy nie jest zmuszony do złożenia PIT-11.
Uwaga! Zgodnie z przepisem przejściowym nowe regulacje znajdą zastosowanie tylko do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2021 r.
To niestety oznacza, że w żaden sposób nie polepszyła się sytuacji osób, które otrzymały odsetki od zasądzonych odszkodowań/zadośćuczynień przed tą datą.
Jak już pewnie państwo zauważyli, wyjątków w tej sprawie jest tysiąc i jeden lub więcej.
Dlatego podejmując decyzję o zgłoszeniu dochodu dobrze jest zgłosić się do Urzędu Skarbowego o wydanie indywidualnej opinii na temat naszego przypadku.
Istotnie w tej sytuacji jest to, że jeżeli organ wyda opinie,że podatnik podatku płacić nie musi, to nie poniesie on negatywnych skutków swojego postępowania.
Natomiast jeżeli decyzja urzędu była niekorzystna, a podatnikowi wciąż wydaje się, że jest ona niepoprawna, ma on prawo odwołać się od niej do sądu administracyjnego.
Codziennie spotykamy się ze sprawami odszkodowawczymi i przyznać trzeba nie są one proste.
Nasi eksperci rozwikłują zawiłości i dochodzą prawdy i praw klientów w najbardziej profesjonalny sposób możliwy na korzyść klienta.
Jeżeli mają państwo wątpliwości co do swoich obowiązków czy też praw, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelaria.
Zadzwoń lub napisz:
68 452 22 16
lub wypełnij formularz na naszej stronie.