fbpx
Przedsądowe wezwanie do zapłaty – czy można je unieważnić ?
24 marca 2023
Euroins Rumunia ogłoszony bankrutem przez rumuńską Komisję Nadzoru Finansowego. Co z jego Polskimi klientami ? 
14 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

Nowa ustawa frankowa czyli jak banki próbują zatrzymać frankowiczów.

Frankowiczów, banki już się boją. Jak dowiadujemy się z wywiadu w radio Zet z adw. Andrzejem Zorskim, sektor bankowy postanowił, w odpowiedzi na opinie Rzecznika Generalnego TSUE, stworzyć nową ustawę frankową. 

Od jakiegoś czasu, wiemy, że TSUE stoi po stronie konsumentów. W wypadku stwierdzenia nieważności umowy, zgodnie z opinia Rzecznika Generalnego TSUE, klient ma prawo żądać od banku świadczeń, które wykraczają poza podstawowy zwrot kapitału

Przy tej okazji Rzecznik odmawia takiego samego prawa bankom . 

Opinia ta, spowodowała jeszcze większe zainteresowanie konsumentów pozwami o unieważnienie umowy. Do czego i my zachęcamy. Polecamy swoje usługi, do których należy także BEZPŁATNA analiza umowy kredytowej. 

Ta reakcja natomiast obudziła w środowisku bankowym strach. Masowe zwycięstwa kredytobiorców przed sądem nie wchodzą w rachubę zdaniem bankowców. Straty sektora byłyby zbyt wielkie. 

Co w takim razie ma w planie środowisko bankowe? 

Otóż, jak dowiadujemy się z Business Insider Polska, banki chcą ustawowego uregulowania sprawy abuzywności klauzul czy skutków ustalenia nieważności umowy w całości. Cytując za adw. Zorskim:   

Przede wszystkim środowisko bankowe zmierza do ustawowego uregulowania kwestii abuzywności klauzul czy skutków ustalenia nieważności umowy w całości. Bankowcy chcą odgórnie uregulować brak możliwości rozliczenia kredytu przez sądy „na zero”. W szczególności poprzez obligatoryjną zamianę na kredyt złotówkowy oprocentowany WIBOR-em od samego początku lub rozliczaniem wpłat i wypłat po kursach średnich NBP “

Jednym słowem, sektor bankowy boi się dużych strat w związku z tym, że według opinii TSUE, frankowicze mają prawo zwrócić bankom kapitał:

–  bez odsetek,

–  prowizji, 

–  opłat 

–  czy wynagrodzenia za korzystanie z tych pieniędzy.

Banki, jeszcze do niedawna, miały nadzieję, że pomimo ustalenia nieważności umów kredytów waloryzowanych walutą obcą, będą mogły żądać od kredytobiorców pieniędzy za to, że korzystali oni przez jakiś czas ze środków banku.

Przeciwny temu jest Rzecznik Generalny TSUE. 

Po reakcji sektora bankowego można wyciągnąć jeden wniosek. 

Wyrok, który zapadnie za kilka miesięcy, TSUE wyda na korzyść kredytobiorców, i taka możliwość zniknie z horyzontu. 

Tak więc, banki mają teraz zupełnie inne podejście do tematu, niż na początku sporu (2014 i 2015 rok). 

Wtedy to KNF i sektor bankowy nie chciały regulacji ustawowych. 

W tamtym czasie, wydawało się niemożliwe, że pewnego dnia 99% tego typu umów, zostanie przez sądy unieważnionych. Dzisiaj jest to rzeczywistość. 

Pomoc F24.pl 

Jakikolwiek by nie był wynik starań banków, już dziś zachęcamy do zabrania się do analizy swojej umowy i wygrania nie małych pieniędzy. 

Jak już wcześniej pisaliśmy, procesy o kredyty frankowe stały się tak popularne, że nie ma już wątpliwości co do wyroku.  

Do tego, w F24.pl proponujemy Państwu BEZPŁATNA analizę umowy kredytowej. W ten sposób dowiedzą się Państwo, czego mogą oczekiwać i czy jest to warte Państwa zachodu. 

Nasi prawnicy wyjaśnią na co mogą Państwo liczyć w waszym przypadku. Dopiero po tym  podejmą Państwo decyzję o tym czy chcą z nami współpracować. 

Wystarczy zgłosić się do nas pod numerem telefonu: 

68 452 22 16

Lub napisać e-maila na:

biuro@f24.pl