fbpx
eSCORE Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego już od stycznia 
15 grudnia 2022
W 2023 stawka za brak ubezpieczenia OC wzrośnie 2 krotnie w ciągu roku
6 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało program mieszkaniowy dla kupujących mieszkanie po raz pierwszy! 

Program Pierwsze Mieszkanie będzie dostępny już od stycznia tego roku. Istnieć on będzie w formie dwóch opcji. 

Po pierwsze system dopłat do kredytu.

Po drugie konto oszczędnościowe na zakup takowego. 

Pierwszy, służy osobom, które już są przygotowane na zakup mieszkania. 

Natomiast druga opcja została stworzona dla tych, którzy do tego się dopiero przygotowują i mają taki zamiar w perspektywie kilku kolejnych lat. 

Program Pierwsze Mieszkanie jest odpowiedzią ministerstwa na rosnące koszty kredytów oraz wzrastające ceny mieszkań.    

Warunki uzyskania pomocy w formie kredytu

Pierwszym z nich (warunków) to wiek. Osoba ubiegająca się o pożyczkę nie może mieć więcej niż 45 lat.

Po drugie, osoba ta nie może posiadać mieszkania czy domu jednorodzinnego

W przypadku, kiedy o kredyt ubiegać się będzie małżeństwo lub rodzina z co najmniej jednym wspólnym dzieckiem, powyższe warunki spełnić musi co najmniej jeden z małżonków. 

Po trzecie, kredyt udzielany jest maksymalnie do wysokości 500 tyś lub 600 tyś dla małżeństwa (gospodarstwa domowego).   

Zasady kredytu z pomocą Pierwsze Mieszkanie 

Dopłata przyznawana jest na 10 lat kredytowania. 

Kupujący będzie miał wolną rękę co do położenia i standardu mieszkania. Także nie będzie go obowiązywać limit ceny za 1m2. 

Kredytobiorca będzie mógł wybrać także mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego.  

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Marża banku nie będzie mogła być wyższa od marży innych jego kredytów hipotecznych. Z kredytu będzie można skorzystać do 2027 r. (z możliwością przedłużenia).

Warunki uzyskania pomocy w formie konta oszczędnościowego 

Konto oszczędnościowe dostępne jest pod kilkoma warunkami

Po pierwsze jest ono dostępne dla osób, które nie posiadają swojego własnego mieszkania  (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).

Także przysługuje ono osobom, które mieszkają w jednym lokalu z co najmniej dwójką dzieci własnych lub przysposobionych. 

Mieszkanie nie może być większe niż

  • 50 m2 w przypadku 2 dzieci,
  • 75m2 w przypadku 3 dzieci i 
  • 90 m2 w przypadku 4 dzieci. 
  • Ponadto bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci.

Zasady korzystania z konta oszczędnościowego w programie Pierwsze Mieszkanie 

Jest to pomoc dla osób, które dopiero przygotowują się do zakupu mieszkania.

Pomoc dostępna jest przez okres od 3 do 10 lat kalendarzowych. 

Od czego więc zależy otrzymanie pomocy? 

W tym wypadku osoba ubiegająca się będzie musiała spełnić kilka warunków: 

  • Konto dostępne jest już od 13 roku życia.
  • Minimalna wpłata miesięczna musi wynosić co najmniej 500 zł natomiast maksymalny pułap to 2 tyś (24 tyś roku),
  • Wpłacanie rat różnych wysokości jest akceptowane. 
  • Dopuszczalny jest jeden miesiąc wakacji od oszczędzania w roku bez konsekwencji utraty pomocy. 
  • Kolejną zachętą jest gwarantowana premia od ministerstwa, którą możesz uzyskać jeśli wpłacisz w roku 11 rat o wysokości co najmniej 500 zł.
  • Po zakończeniu okresu oszczędzania na wydanie zgromadzonych funduszy masz 5 lat. Jeżeli w momencie zakończenia okresu oszczędzania osoba jest niepełnoletnia, okres ten liczy się dopiero od dnia 18-tych urodzin.   

Czym tak właściwie jest premia mieszkaniowa ?

Co roku dostaniesz premię w wysokości albo wskaźnika inflacji, albo zmiany wartości 1 m2 powierzchni mieszkalnej (w zależności od tego, co będzie dla Ciebie lepsze). Twoje oszczędności będą też oprocentowane według oferty banku, ale oprocentowanie nie będzie podlegać podatkowi Belki. 

Premia mieszkaniowa i zwolnienie z podatku będą przysługiwać tylko wtedy, jeśli wydasz odłożone pieniądze na zakup swojego pierwszego miejsca (np. domu albo mieszkania) albo jeśli wydasz je na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej albo partycypację w SIM albo TBS. Po zakończeniu okresu oszczędzania, będziesz miał 5 lat, na ich wydanie.

Przykłady

Bezpieczny Kredyt 2% 

Małżeństwo zdecydowało się na kredyt na 25 lat o wartości 350 tys. złotych. Stawka procentowa wynosi 8,46%. Aby obliczyć dopłatę, została ona zmniejszona o 10% (uwzględniając składnik marży), co oznacza, że wynosi 7,61%.

Podczas pierwszych 10 lat dopłata rządowa zmniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniać.

Dla pierwszej raty różnica wynosi około 2,01 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie około 3,5 tys. zł, a z dopłatą około 1,49 tys. zł.

Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 2 539,79 zł. Kwota ta może być niższa, np. z powodu nadpłaty kredytu lub niższych stóp procentowych. W celu porównania, spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (annuitet na cały okres – 25 lat) bez dopłaty wynosiłaby 3 236,76 zł.

Konto oszczędnościowe

„Pan Marek zaoszczędził 9 000 zł w ciągu roku. Inflacja wyniosła 12,3%, a oprocentowanie banku 6%. Jego premia odsetkowa wyniosła 1 134 zł, a oprocentowanie banku zwolnione z podatku Belki to 480 zł.

Razem dało to 1 614 zł.

W następnym roku Pan Marek dodał kolejne 9 000 zł, co dało mu 18 000 zł w sumie. Została naliczona kolejna premia odsetkowa. Inflacja była na poziomie 4,5%, ale cena za 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego wzrosła o 16%, więc premia została obliczona zgodnie z tym wskaźnikiem. Wyszło 2 432 zł.

Razem z premią z poprzedniego roku daje to 4 046 zł. Oprocentowanie było niższe – 2%, więc oszczędzający otrzymał dodatkowe 360 zł. W sumie, z premią i odsetkami z poprzedniego roku, Pan Marek otrzymał 4 406 zł. Operacja będzie się powtarzać co roku aż do wypłaty środków.”