Kategorie
Blog odszkodowania szkody komunikacyjne

Brak ubezpieczenia OC – jakie mogą nas czekać sankcje ?

Ubezpieczenie OC jest to ubezpieczenie komunikacyjne, i jest ono obowiązkowe dla każdego, kto posiada pojazd, bez względu na to czy jest on w użytku czy też nie. Jest ono bardzo ważne dla nas, a także dla innych uczestników wypadków, bo to właśnie z niego wypłacane jest odszkodowanie dla poszkodowanych. 

Jak wiemy jednak w praktyce, wielu kierowców decyduje się na nie wykupywanie polisy OC, narażając się, tym samym na różnego typu konsekwencje.

Kary finansowe w przypadku braku OC.

Problem mandatu za nie posiadanie przy sobie dokumentów, z technicznego punktu widzenia jest już rozwiązany. W erze, gdy większość z nas posiada urządzenia mobilne, nie mamy wymówki, żeby nie okazać funkcjonariuszom policji drogowej wymaganych dokumenty. Mamy tu na myśli aplikacje “mPrawo Jazdy”. Przyda nam się on nie tylko podczas zatrzymania przez policje, ale w innych sytuacjach, chociażby w razie kolizji. 

Jednak w wypadku gdy ubezpieczenia nie wykupiliśmy i zostaliśmy zatrzymani, już tutaj spotka nas obciążenie karą pieniężną. Stawki kar, będą różniły się w zależności od długości czasu:

  • Do 3 dni niewykupienia: właściciele samochodów osobowych zapłacą – 1120 zł, samochodów ciężarowych – 1680 zł, a pozostałe pojazdy – 190 zł,
  • Od 4 do 14 dni: samochody osobowe – 2800 zł, samochody ciężarowe – 4200 zł, pozostałe pojazdy – 470 zł
  • Powyżej 14 dni: samochody osobowe – 5600 zł, samochody ciężarowe – 8400 zł, pozostałe pojazdy 930 zł 

To, ile kosztować nas będzie nie wywiązanie się z naszego obowiązku opłaty polisy OC, zależy od krajowej płacy minimalnej, a ta corocznie ustalana jest przez rząd. Od stycznia tego roku wzrosła ona o 200zl, z 2600 zł do 2800 zł brutto. 

Instytucją, która kontroluje nasz obowiązek w stosunku do opłat polisy autocasco, jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zanim zdecydujesz się na unikanie opłat, miej na uwadze, że UFG nie tylko korzysta z pomocy policji i innych organów kontrolnych, ale także ma własne sposoby kontroli informacji o naszych płatnościach. W roku 2019 ukarało 127 ty. kierowców. Jak wynika z raportów UFG, dzięki wewnętrznym wirtualnym metodą w ostatnich kilku latach wykrywalność wzrosła o 50%. Już tylko 33% pochodzi z kontroli policyjnych!

Nie wykupiłeś OC – poniesiesz koszty wypadku

Należy pamiętać, że w sytuacji, w której spowodowaliśmy wypadek, a nie mieliśmy ważnego ubezpieczenia OC, UFC zwróci się do nas o zwrot kosztów odszkodowania, które wypłacił w naszym imieniu poszkodowanym. W sytuacji gdy kierowca prowadził pożyczony pojazd do odpowiedzialności pociągnięty zostanie nie tylko właściciel, ale także i kierowca. Warto więc zanim pożyczymy auto sprawdzić czy posiada ono aktualne ubezpieczenie OC. 

W rzeczywistości odszkodowania, które przyznawane są ofiarom wypadków spowodowanych przez osoby nieubezpieczone, finansowane są przez osoby, które ubezpieczenie OC opłacają. Jak to? A tak to! Ubezpieczalnie odprowadzają część składki do UFG właśnie w celu pokrycia kosztów nieubezpieczonych właścicieli. Ponieważ ilość osób nie płacących, a także ilość osób poszkodowanych zgłaszających się po odszkodowanie ciągle rośnie, to możemy spodziewać się wzrostu stawek polisy OC. Wynika z tego, że w naszym własnym interesie leży solidaryzować się !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *