fbpx
WIBOR zniknie z umów kredytowych
16 lutego 2023
11 milionów samochodów bez ubezpieczenia OC
25 lutego 2023
Pokaż wszystkie

Frankowicze górą – banki niedowierzają opinii TSUE

Rzecznik Generalny TSUE, Anthony Michael Collins, 16 lutego 2023 roku, opublikował swoją opinię, w sławnej już sprawie C-520/21.

Po niej, zawrzało w świecie finansów. 

O co chodzi?

W dużym skrócie o co poszło. 

C-520/21 to sprawa “o wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytobiorcy,” wytoczona bankowi Millennium przez Arkadiusza Szcześniaka. Pan Arek jest prezesem Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

Była ona odpowiedzią, na sposób w jaki instytucje te, chciały, zastraszyć frankowiczów i powstrzymać lawinę pozwów z tytułu zamieszczenia w umowach klauzul niedozwolonych, które już świadomi swoich praw konsumenci, zaczęli składać do sądów. 

[pomoc dla Frankowiczów w F24.pl]

Millennium bank, w odpowiedzi na pozew Pana Arkadiusza, pozwał kredytobiorcę, o korzystanie z kapitału banku przy nieważnej umowie”.

W tym miejscu akcja zawisa w powietrzu. A do gry wkracza sędzia Michał Maja ,Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia, i przekazuje zapytanie do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Tutaj znajdą Państwo całe pytanie zadane TSUE przez sędziego. My tymczasem, przeskakujemy do sedna naszego artykuły, czyli opiniii Rzecznika Generalnego TSUE. 

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE 

Cytując za Biuletynem Informacji Publicznej RPO:

“Zdaniem Rzecznika Generalnego w przypadku uznania, że umowa kredytu między bankiem a kredytobiorcą jest od początku nieważna z powodu zawarcia w niej przez bank nieuczciwych warunków umownych, bank nie ma prawa domagać się od konsumenta jakichkolwiek innych świadczeń oprócz zwrotu wypłaconego kapitału i zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.

W opinii Rzecznika Generalnego konsument ma natomiast prawo w takiej sytuacji dochodzić od banku roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Dopuszczalność takich roszczeń na gruncie prawa krajowego i ich zasadność powinna być rozstrzygana przez sądy. 

Jak podkreślił Rzecznik Generalny, takie rozwiązanie znajduje uzasadnienie w Dyrektywie 93/13, której celem jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów.”

Reakcja Komisji Nadzoru Finansowego

Oczywiście sama opinia Rzecznika Generalnego TSUE, nie jest wyrokiem. 

Opinia Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie, zostaje podtrzymana. 

KNF, na swojej stronie opublikowało swoje stanowisku z 12 października 2022 roku.

W orzeczeniu tym, podkreślono, że: “Celem przystąpienia Przewodniczącego KNF do postępowania w sprawie C-520/21 było przedstawienie TSUE pełnego i kompleksowego obrazu uwzględniającego wszystkie aspekty – w tym finansowo-ekonomiczne – zagadnienia związanego z rozliczeniem kosztu kapitału, a przystąpienie to stanowi realizację mandatu nadzoru finansowego określonego prawem krajowym.”

KNF utrzymuje także, że: “pozbawienie banków możliwości żądania takiego rozliczenia – czyli przyznanie konsumentowi wieloletniego „darmowego kredytu” – będzie miało dramatyczne konsekwencje z punktu widzenia wszystkich wartości, na straży których stoi nadzór finansowy – dla stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego, ale także dla jego transparentności, zaufania do niego oraz z punktu widzenia ochrony wszystkich jego uczestników.”

Konsekwencje 

Patrząc na reakcję sektora finansowego, da się zrozumieć, że opinia ta wstrząsnęła nie jednym bankierem. Szybkie przeliczenie tego ile to będzie sektor finansowy kosztować i bol głowy gotowy.

Według pierwszych szacunków KNF koszty takiej decyzji mogłyby przeliczać się w granicach 70,5 mld zł – 234 mld zł. Zależy od przyjętych parametrów. 

Ale znaleźć można też i głosy mniej dramatyczne, które przywołują do rzeczywistości. Niezależni eksperci przypominają, że “do tej pory na pozew zdecydowano się w przypadku 105 tys. umów, podczas gdy łączna liczba udzielonych kredytów frankowych na polskim rynku to ok. 700 tys.  Z tego mniej więcej połowa jest wciąż spłacana.

Nieprawdopodobne jest, aby zaktualizowana linia orzecznicza objęła 100 proc. umów, zarówno tych aktywnych, jak i dawno spłaconych.” 

Pomoc F24.pl

Jak widać pogoda na rynku finansowym zmienia się na lepsze dla kredytobiorcy!

Nasza kancelaria jest jedną z wiodących na rynku a procesy frankowe to nasza specjalność. 

Proponujemy Państwo walczenie o swoje u naszego boku!

Zapraszamy do BEZPŁATNEJ analizy umów kredytowych. 

Wystarczy, że prześlecie do nas umowę o kredyt. My wrócimy do was z informacją, co można z takową zrobić i o co powalczyć. 

Dopiero po otrzymaniu naszej opinii zdecydują Państwo czy chcą współpracować z naszą kancelarią. 

68 452 22 16

biuro@f24.plFormularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo TUTAJ.