fbpx
Nasze wygrane !
6 kwietnia 2022
Wygrywamy – Ergo Hestia s.a. też nam się nie oparła
13 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie

Biuro Informacji Kredytowej przestrzega przed kradzieżą danych

Alert BIK - BIK przestrzega

Z badań przeprowadzonych przez BIK, okazuje się, że wielu (bo aż 74%) polaków i polek, nie korzysta z żadnych narzędzi jakie są dostępne na rynku, które to przestrzegałby konsumenta przed wyłudzeniami. Co gorsze, nie wynika to z lenistwa czy niechęci lecz z niewiedzy. Dlatego też, biuro stworzył kampanię Alert BIK: “ jak skutecznie się chronić by nie stać się ofiara wyłudzenia”. 

Przyjrzyjmy się temu z bliska. 

“Cyberbezpieczeństwo Polaków”

Pod taką właśnie nazwą, kryje się cyklicznie przeprowadzane, przez BIK, badanie na temat czy Polacy są świadomi rosnącego ryzyka związanego z kradzieżą danych. “Każdego dnia próbuje się ukraść na cudze nazwiska 931 tys. zł.”*

Odpowiedź brzmi : TAK. 

Z ostatniego (październik 2021) badania wynika, że aż 71% respondentów dostrzega problem. 

Biuro także podaje, że 38% osób biorących udział w badaniach, przyznało, że byli ofiara, tak zwanego “phishingu”. Jest to metoda, w której oszust podszywa się pod legalne firmy. Stosuje przy tym nazwy stron internetowych i adresów e-mail łudząco przypominających autentyczne.)

Kolejne 33% skusiło się na tak zwaną “super okazje”. Tymczasem aż 30% ankietowanych stała się ofiara wycieku danych osobowych z baz danych różnych instutucji. 

Nie jest też niczym zadziwiającym fakt, że aż 88% ankietowanych przez BIK przyznaje, że wyciek danych jest powodem do niepokoju.  

Niestety, także wiążą się z tym emocje, takie jak strach czy bezradność. 

Pomimo tego, że od lat problem ten jest naświetlany i istnieją automatyczne narzędzia i metody ostrzegania, to z tego samego raportu wynika, że tylko 38% ankietowanych skorzystało by z tego rodzaju zabezpieczeń.

Alert BIK 

Tymczasem BIK to nie tylko baza danych o zadłużeniach. 

BIK w celu zwalczania przestępczości cybernetycznej stworzył narzędzie Alert BIK. Ma ono na celu powiadomienie konsumenta o wszelkich działaniach podjętych w jego imieniu i zapobiegnięcie wyłudzenia:

– “Dostaniesz SMS i e-mail, gdy w BIK pojawią się informacje o próbie uzyskania kredytu na Twoje dane.

– Powiadomimy Cię również, kiedy ktoś będzie Cię sprawdzał w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu dowiesz się np., że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w Twoim imieniu zawiera umowę na dostawę gazu.”*

Po rejestracji na www.bik.pl i włączeniu Alert BIK, konsument będzie informowany przez 12 miesięcy, 24h na dobę, o jakiejkolwiek próbie złożenia wniosku w jego imieniu, w jakiejkolwiek instytucji. 

Alert BIK, zawiera także numer na infolinię ze wsparciem doradców, na wypadek wyjaśnienia sprawy.

BIK pomoże klientowi, w sytuacji kiedy już dojdzie do wyłudzenia – wskaże działania krok po kroku, prześle wzory pism i skontaktuje się, w imieniu klienta z instytucją, w której doszło do wyłudzenia. 

A jeśli wciąż mają Państwo jakieś niejasności dotyczące spraw finansowych lub BIK ( takie jak np. czyszczenie baz BIK BIG KIDT), F24.pl jest do Państwa usług. 

Zgłoś się do Nas po bezpłatną poradę ! 

* https://media.bik.pl/informacje-prasowe/717859/czy-masz-pewnosc-ze-ktos-wlasnie-w-tej-chwili-nie-wyludza-pieniedzy-na-twoje-nazwisko?ref=bulletin